Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Nezapomeňte si patentovat hlavu na krku než vás někdo předběhne

Situace kolem softwarových patentů se stále přiostřuje, to víme všichni. Ale absurdní situace vzniká i kolem patentů normálních. V Abclinuxu vyšel velmi zajímavý článek, který, i když je spíše usměvný, ukazuje dosti vážné věci.

V článku Patentujte si - dokud je čas... ukazuje Lukáš Jelínek absurditu některých patentů. Největší problém je v tom, že lze patentovat i vynálezy, které zatím prakticky neexistují. Patentuje se tedy pouze nápad, který mnohdy jako by vymyslel kdejaký sci-fi spisovatel.

V článku se ale dozvíte i např. to, že firma Sony si patentovala řízení mozku pomocí ultrazvuku, což je příklad vynálezu, který neexistuje. Sám autor si chce patentovat lék na HIV či softwarový generátor ticha :)

Proto nezapomeňte si patentovat hlavu na krku než vás někdo předběhne...

Toplist přidal novou statistiku - Země

Dneska jsem si všimnul nové kolonky ve statistikách Toplistu.

Náhled obrázku: Statistika zemí webu Dějepis.info z 12. června 2005

Nyní ve free verzi statistik můžete vidět i podíl zemí, ze kterých jsou vaši návštěvníci. Nevím sice, nakolik je tato vlastnost nutná pro zběžné statistiky, ale rozhodně je užitečná. Například jsem se dozvěděl, že na můj web Dějepis.info - referáty z historie zavítají i návštěvníci z Austrálie či Švýcarska, což potěší :)

Fanoušek.cz - Froogle může závidět :)

Dnes jsem při svých pravidelných toulkách českým webem narazil na velmi užitečnou službu pro drtivou většinu spořivé internetové populace.

Náhled obrázku: Fanoušek.cz - Froogle může závidět :)

Web naleznete na adrese www.fanousek.cz. V přehledných tabulkách najdete rozdíly cen u známých prodejců jako například Alzasoft, CzechComputer či Mironet. Vše je navíc přehledně děleno do kategorií. Aktuality na webu se objevují skoro každý den, a jestli i tak rychle probíhají aktualizace cen, je to rozhodně velké plus. Jediná věc, co mi na Fanouškovi.cz chyběla, bylo vyhledávání, které zde bohužel nenajdete.

Pokud patříte mezi spořílky, rozhodně si web nezapomeňte vložit do vašich bookmarků.

Siemens a Benq - co mají společného? Ted už hodně!

Před několika měsíci jsem psal o prodeji mobilních telefonů Siemens. V té době ale vše byly jen dohady a jistý nebyl ani samotný prodej. Nyní má celá hra svého výherce. Je jím asijská společnost Benq a my se podíváme na vše důležité, co se za posledního půl roku s firmou Siemens stalo.

Již před půl rokem došlo k oddělení mobilní divize a vznikla tak samostatná firma. Tento krok měl usnadnit následný prodej budoucímu kupci, kterým se stala asijská firma Beng.

Benq je jedna z vedoucích firem na asijských trzích v oblasti mobilních komunikací. Známá je také svými LCD panely, kamerami či fotoaparáty. Úzká spolupráce s firmou Siemens jí bezesporu pomůže proniknout na trhy ve střední a západní evropě, kde má Siemens již dobře zavedenou značku. Na druhou stranu Siemens bude mít usnadněn vstup na trhy v Asii.

Velkým problémem při prodeji byly odbory, které razantně stály proti přesunutí výroby do Asie. Vedení firem se tedy dohodlo na pokračování výroby v Německu ve městě Kamp-Lintfort. Jistě důležité je i to, že značka Siemens i nadále bude doménou Německa. Benq má nárok používat značku Siemens 18 měsíců od uzavření smlouvy. Pět let od uzavření smlouvy má nárok na používání společné značky BenQ-Siemens. Mezitím pravděpodobně dojde k postupnému nahrazení mobilů Siemens za mobily Benq.

Nemyslím si, že se dá mluvit o prostém prodeji. Spíše bych to nazval blízkou spoluprácí. Sídlo Siemensu zůstane nadále v Německu, Siemens navíc odkoupí mnoho akcií Benqu v celkové hodnotě 50 milionů €. Spolupráce bude výhodná i při vývoji nových technologií.

Skupina Benq dosáhla v roce 2004 příjmů 10,8 miliardy USD. Siemens vykázal v roce 2004 tržby 75,2 miliardy €.

Co bude do budoucna se značkou Siemens, zatím není jisté. Předpokládá se, že během pěti let dojde k nahrazení mobilů Siemens mobily Benq. Hlavní důsledek obchodu ale vidím v expandování firmy Benq na silný evropský trh.

Další zdroje

Jablotron Maximobil má konkurenci - GE 23318

O mobilním telefonu Maximobil české firmy Jablotron jste jistě již slyšeli. V poslední době se však objevila konkurence v podobě přístroje GE 23318

Náhled obrázku: GE 23318

Firma GE, která za přístrojem stojí, zřejmě vytušila tržní potenciál stolních telefonů a uvedla na trh svoje řešení v podobě přístroje GE 23318. Má být jednodušší na ovládání a s cenou o tisíc korun levnější (kolem 4000 Kč) než Jablotron může přesvědčit nejednoho seniora, ale nejen jeho - sám mám o podobný přístroj zájem, neboť jistě může tvořit zajímavý doplněk mého pracovního stolu

Mobil má ovšem oproti konkurenci mnoho nevýhod, které dost dobře nechápu. Chybí mu podsvícení, má jen anglické ovládání (což mi sice vůbec nevadí, ale mnohé seniory to může odradit), tlačítka se mi také zdají malá. Jako největší nevýhodu vidím nenabíjecí baterie. I když telefon je určitě primárně určen na stůl, nedobíjecí baterie jeho mobilitu značně snižují. Na druhou stranu podpora SMS potěší, design se mi také líbí.

I když přístroj asi nezaujme většinu mobilní populace, pro určitou část obyvatel jistě může být zajímavým technologickým doplňkem.

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) v praxi - zvýšení návštěvnosti o 800%!

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je bezvadná věc, která mrtvý web doslova probudí k životu. Ukážu vám příklad nekomerčního webu, kterému jsem optimalizací pro vyhledávače zvýšil meziroční návštěvnost o 800%.

Dějepis.info je můj soukromý, de facto neziskový projekt. Před rokem se jeho návštěvnost pohybovala v řádu desítek, když přesáhla 150 návštěvníků za den, byl jsem velmi rád. Nyní se podívejte na graf z dneška. Ty velké čáry jsou návštěvnost k dnešku, zelená je dnešek a po ní je návštěvnost před rokem. Nyní je zhruba osmkrát větší.

Náhled obrázku: Dějepis.info - návštěvy

Projekt sice základy optimalizace pro vyhledávače měl už od začátku. Důležitá ale nejsou pouze první místa ve vyhledávačích. Důležité je to, abych byl na prvních místech ve vyhledávačích na slova, která jsou vyhledávaná. Udělal jsem si proto jednoduchý statistický systém vyhledávanosti slov ve vyhledávacím systému webu, který mě tato slova celkem lehce prozradil. Byl jsem překvapen tím, že lidé hledali výrazy, které vůbec na webu nemám. Tak jsem již pouze optimalizoval některé články na takto získaná slova, ostatních článků jsem si nevšímal. Výsledky jsou během roku zajímavé. Návštěvnost se zvětšila o 800%, počty shlédnutých stránek se samozřejmě zvětšily také.

Náhled obrázku: Dějepis.info - zhlédnutí

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je skutečně živá voda pro zvýšení návštěvnosti webu. Cílem ale není jen zvýšení návštěvnosti. Cílem je přivedení přesně těch klientů, kteří hledají to, co nabízíte. V případě mého webu se jednalo jen o referáty z dějepisu. Co ale kdybych nabízel třeba pračky, televizory či letenky? Zvýšení prodeje o 800% jistě stojí za zvážení investice do kvalitní optimalizace pro vyhledávače (SEO) svého webu...

Blog o programování symbian series s60

Na http://www.sciabarra.com/blog/ se objevil velmi zajímavý blog o programování pro mobilní telefony vybavené systémem symbian series s60.

Doporučuji pročíst. Ti, kteří se symbianu zatím báli, v něm naleznou mnoho zajímavého pro programování pro tuto stále více se prosazující platformu. Podmínkou je alespoň částečná znalost angličtiny a slušná znalost programování v c++.

Sám autor Michele Sciabarrà jej popisuje takto:

A tutorial on Symbian C++ programming from a professional instructor, written as a blog.

Až bude čas, rozhodně i já chci trochu začít psát o oblíbeném symbianu, takže je na co se těšit.

Blogy nejsou blogy!

Tak se mi dneska stala kuriozní událost. S jedním přítelem debatuji na ICQ o plánech mého referátového webu (http://dejepis.info/?p=soutez) a přejdeme k blogování. Já na něj, že mám v plánu blogovat trochu víc. On se mi vysmál, že je k ničemu, psát si, co jsem dneska dělal a jak jsem se měl. Když mi hodinu poté to samé řekl další kamarád, rozhodl jsem se, že je čas na menší vysvětlení

Takže co blog vůbec je? Slovník Merriam-Webster říká:

Blog noun [short for Weblog] (1999) : a Web site that contains an online personal journal with reflections, comments, and often hyperlinks provided by the writer.

Co to znamená? Blogy byly původně media, která psali velmi vzdělaní lidé a často jejich hlavním posláním bylo komentovat již vyšlé články. Potenciální čtenář tak měl přehled o všem co se děje pěkně na jednom místě - blogu. Postupem času bloggeři psali své vlastní články, ale pořád se jednalo o elitu. Pak přišli nástroje, které blogování zpřístupnili široké veřejnosti a blogování ztrácelo na své dokonalosti. V čechách se pod pojemm blog myslí již jen to, co najdeme na Lidé.cz.

To nejsou blogy! Pouze se ta media za blogy vydávají a tím pomalu ale jistě ničí to, co skuteční blogeři dělají. Já si pod slovem blog představím kvalitní zdroj informací o technice, tvorbě webu, ale třeba i o kvalitních hodinkách atp. To jsou skutečné blogy. A čtete snad, že by na nich autoři publikovali články s tématem "Co dnes dělali", či "Jak se vyspinkali?"

Leč lidí, co v blozích vidí to co já, bohužel ubývá a přibívá těch, kteří si pod slovem blogování představí jen ty primitivní blogy, co v žádném případě blogy nejsou. Kam ta doba spěje. Myslím si, že je nejvyšší čas slovo weblog nahradit za něco unikátnějšího. Co já vím, třeba techblog.

Sun uvolňuje Solaris!

Solaris, jeden z velkých konkurentů systému Linux, bude mít od roku 2005 otevřený zdrojový kod!

Při této příležitosti spustil Sun, tvůrce systému Solaris, web http://opensolaris.org, kde se vytváří komunita open.source vývojářů.

Je zajímavé sledovat, kolik firem investuje do softwaru, který poté vydá pod nějakou open-source licencí. Konkrétně Solaris je vydán pod licencí CDDL. Svět softwaru se začíná ubírat směrem, kdy největší tržní sílu, mají projekty, které jsou "zdarma".

(via Computerworld)

Teng začíná u nás na Toplist.cz

Teng je moderní univerzální šablonovací systém. O tom svědčí např. i to, že na něj přechází jeden z nějvětších počitadel u nás, Toplist.cz. Je to také první web se systémem Teng, který jsem u nás viděl.

Dneska kolem asi tak třinácté hodiny jsem si všiml drobných změn grafiky na webu Toplistu a když jsem uviděl pod jednou tabulkou kus nezparsovaného kodu, bylo mi jasné, že se v Toplistu něco děje.

Ale až nyní jsem si všiml toho, že v patičce webu je uveden na Teng i odkaz. Zatím to ale vypadá tak, že Teng je používán pouze na přehledech statistik jednotlivých zaregistrovaných stránek. Na hlavní straně ještě není po Tengu ani zdání a grafika je tam také stále stejná. Myslím si ale, že ostrý provoz Tengu na Toplistu je otázkou několika dnů.

Co ale Teng vůbec je?

Teng je velmi komplexní šablonovací systém, který vytvořili samotní tvůrci Seznamu a vydali pod GNU licencí. Stahovat můžete z oficiální adresy, kde najdete i podrobnou dokumentaci.

Hlavní rozdíl mezi šablonovacím systémem Teng a jinými šablonovacími systémy je ten, že Teng běží jako zkompilovaný modul přímo na serveru. To má za následek samozřejmě mnohem rychlejší generování výsledného kodu.

Některé z možností systému Teng:

  • podpora pro PHP, Python, C++
  • mnohem rychlejší generování stránek právě díky běhu zkompilovaného modulu
  • cykly, podmínky, proměnné, ...

Sám jsem zvědav, jak se Teng u nás rozšíří. Jedná se bezesporu o komplexní systém pro stavbu i velkých webů, což Toplist.cz zcela jistě je.

0 1 2 3 4 5 6 7 8