Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

IT outsourcing u nás

Outsourcing, neboli přenesení některých firemních procesů na specializovanou firmu, tzv. ASP (Application Service Provider), je dnes velmi používaný způsob snižování nákladů. Podívejme se, jak si IT outsourcing stojí v prostředí firem u nás.

Zajímavé informace se dočtete v článku Outsourcing IT v prostředí českých firem. Z dotazovaných organizací vzešla některá zajímavá data:

  • outsourcing nyní využívá asi polovina organizací zaměstnávajících více než tisíc zaměstnanců
  • nejvíce je outsourcing využíván ve finančním sektoru
  • během posledních pěti let došlo ke zdvojnásobení podílu organizací, které využívají outsourcing
  • desetina dotazovaných firem hodlá v nejbližší době využít outsourcing
  • během pěti let překročí podíl společností, které hodlají využívat outsourcing, třetinovou hranici
  • outsourcing se bude nejrychleji rozšiřovat ve společnostech, které zaměstnávají méně než sto zaměstnanců

Outsourcing ve firmách je logickým využíváním výhod trhu služeb. Outsourcing ušetří firmě nemalé náklady, které může investovat do svého hlavního předmětu podnikání, kterým může být třeba outsourcing v jiné oblasti...

Střeží naše data Google bezpečně?

Ač si to možná neuvědomujeme, tak ohromné množství dat svěřujeme do rukou jedné jediné firmy - Google. Není to trochu nebezpečné?

Na Yahoo News jsem dnes četl zajímavý článek o vzrůstající databázi informací ve firmě Google. Ten již nejen indexuje weby, ale i chrání naše emaily, ukládá informace o našem pohybu sítí či zrychluje naše brouzdání webem. Článek Google's Growth Prompts Privacy Concerns je sice z konkurečního Yahoo, přesto je zajímavé ho přečíst.

Google se stane podle mě do budoucna firmou stejného významu, jako byl například Microsoft v devadesátých letech. Je doba informací, kdo bude mít informace, ten bude mít moc. A Google těch informací má bezpochyby ohromné množství.

Hry, loga a melodie na mobil - zlatý důl

Hry, loga a melodie na mobily pravděpodobně do roka vydělají skoro osm miliard dolarů. Jistě stojí za to se na tato zajímavá čísla podívat trochu blíže.

Tip: Stáhněte si nejnovější hry, loga, obrázky či melodie na mobil za příjemné ceny za serveru Na-mobil.cz!

Mobilmania.cz nedávno uveřejnila velmi zajímavý článek, kde shrnuje výsledky agentury LogicaCMG. Podle této zprávy se do během několika let stane mobilní zábava doslova zlatým dolem. V článku se například dozvíte to, že již nyní pětina uživatelů mobilních telefonů někdy v minulosti stahovala hry, melodie či loga na mobil. Vzhledem k tomu, že dnes mobilní telefon vlastní 1,5 miliardy uživatelů, stáhlo si někdy v minulosti mobilní obsah již 300 miliónů lidí!

Velmi zajímavé je také rozložení typů mobilního obsahu na jednotlivých kontinentech. Zatímco v Jihovýchodní Asii převažuje vyzvánění, v Jižní Americe jsou nejoblíbenější hry. V Evropě je obsah vyrovnaný, zájem patrně bude o vyzvánění, hudbu a hry. V poslední době je stále žádanější zpravodajství na mobilu a do budoucna, jakmile dojde k rapidnějšímu rozšíření širokopásmového připojení, můžeme počítat i s nárůstem stahování filmů přímo na display mobilního telefonu.

Hlavním požadavkem uživatelů je snadné placení za obsah. Tomu se do budoucna budou muset operátoři přizpůsobit a vymyslet nové platební metody. Většina uživatelů stávající platební systémy nepovažuje právě za "user-friendly". Dnes jsou nejrozšířenější platby v rámci měsíčního vyúčtování a předplacenou kartou. Platby pomocí SMS jsou také nezanedbatelné.

Do budoucna je jasné, že právě internetový obsah bude hlavním příjmem operátorů. Nebude to volání a už vůbec ne esemesky. IP telefonie (např. VoipBuster) již dnes pomalu začíná klasickému volání šlapat na paty. Rostoucí konkurence v oblasti hlasových služeb ceny tlačí dolů a myslím si, že nejsme daleko od doby, kdy volání bude zcela zdarma. A právě mobilní obsah bude to, na čem operátoři budou vydělávat. A to jistě velmi slušně.

Dějepis.info přešel na náš redakční systém

Web Dějepis.info je nejobsáhlejší učebnice dějepisu na internetu. Nyní celý web přešel na náš redakční systém.

Náhled obrázku: Dějepis.info

Redakční systém v budoucnu umožní snadnou správu celého webu. Systém pluginů umožnuje web plně přizpůsobit požadavkům uživatele. Na webu budete moci nalézt ankety, diskuse pod články, fórum apod. Odezva na uživatele také bude mnohem rychlejší, veškeré úpravy jsou díky systému šablon velmi snadné.

Postupně také dojde ke zlepšení optimalizace pro vyhledávače (SEO) na webu s cílem zvýšení návštěvnosti. Nyní web "ve špičce" dosahuje návštěvnosti kolem 1200 unikátních uživatelů denně.

Uvádějte na webu všechny údaje a šetřte tak svůj čas

Objednávám si notebook. Něco levnějšího, jen kolem 30 tisíc korun, jako přenosnou kancelář. A opět jsem se přesvědčil, že každý obchod má své chyby.

Notebook vybírám v jednom nejmenovaném elektronickém obchodě. Nechybí detailní popis i cena je pěkná. Volám na telefon, který je uveden na webu a ptám se, zda je možné rozšířit u notebooku paměť. Další dotaz se zaměřuje na to, zda je notebook na skladě. Je deset hodin večer a pán, se kterým jsem mluvil, mi to dává náležitě najevo. On je naštván, že ho otravuju, já jsem naštván, že jsem nedostal odpověď. Přitom by stačilo tak málo - je skutečně tak těžké na web umístit následující krátkou větičku?

Provádíme úpravy notebooků podle přání zákazníka.

A ihned bych znal otázku na první dotaz. Kdyby navíc na stránce produktu byl umístěn nápis skladem, znal bych ihned odpověď i na druhou otázku.

Uvádějte na webu co nejvíce informací, šetříte čas nejen zákazníka, ale i svůj.

K čemu linkbuilding když jsem první?

Jeden můj klient měl relitivně dobře optimalizovaný web, jen měl hrozně malý Google Toolbar PageRank. Řekl jsem, že linkbuilding (budování zpětných odkazů) by mu pomohlo v mnoha pozicích. On na to, že už první je...

Skutečně, byl první v Googlu na jedno klíčové slovo, které se týkalo předmětu jeho podnikání. Na jedno. Já věděl, že může být na mnohem více slov bez toho, abych udělal sebemenší úpravu jeho webu. Stačil k tomu linkbuilding, neboli budování zpětných odkazů.

Během dvou měsíců obsadil další první místa ve vyhledávačích a návštěvnost po dvou měsících stoupla o 75%. Ptáte se jak je to možné, když jsem neprovedl jedinou úpravu jeho webu? Linkbuilding je příčinou zvýšení Google PageRanku, a to má výrazný vliv na pozice. Stačí tedy stále budovat zpětné odkazy na váš web a stále budete ve výsledcích výš a výš na stále více frází.

Linkbuilding - ukázka

Uveďme si pro ilustraci strukturu jednoho webu, abychom viděli, jak má Google PageRank vliv na pozice. Představme si web, který má pět podstran, každá strana se zaobírá tématy A až E. Úvodní strana všechna témata shrnuje a odkazuje na všechny podstrany. Hlavní strana se navíc zaobírá tématem X. A i když jsem první na výraz X, je jistě dobré, když budu první na výrazy A až E. Vytvořím tedy zpětný odkaz na stranu X. Google PageRank stoupne, ale na výraz X jsem už první. Jenže - stoupne Google PageRank i ostatních podstran a já začnu stoupat ve výsledcích i na výrazy A až E.

Kdy již budování zpětných odkazů nemá cenu?

A kde je pomyslný strop , kdy linkbuilding již nemá cenu? Tehdy, až budete první na všechna slova, která lidé vyhledávají. Je tedy jasné, že linkbuilding, neboli budování zpětných odkazů, pomáhá webu pořád.

Jak jsem přemohl vira

Nikde jsem o této havěti nenašel žádné materiály, nevím ani jak se jmenuje, pokud ji ale dostanete, vězte, že vám během hodiny stáhne několik megabajtů nových virů.

Předem podotýkám, že AVG 7.0 nenalezne nic, AdAware s nejnovější aktualizací taktéž nic. A pořád se vám stahují data neznámo kam, neznámo odkud. Pokud vypnete připojení k internetu, během chvilky naskočí okno žádající nové připojení, protože neznámý program potřebuje stahovat data z adres typu 0xfbbbd.memzero.info apod. Po několika hodinách již zmíněné odvirovávací programy najdou ve vašem počítači desítky nových virů, nikoliv však samotný downloader.

Jak tuto downloadovací zrůdu vypnout jsem objevil po několika hodinách. Stačí jen spustit msconfig (Start->Spustit->msconfig), přejít na kartu Služby a odškrtnout položku Managing FAT and NTFS partitions. Zrůda sice někde na počítači je, ale alespoň už nestahuje ;)

Google Sitemaps - skutečná spása?

Google před několika dny spustil betaverzi svého nového nástroje pro webmastery, Google Sitemaps.

Hlavním účelem Google Sitemaps je vytvoření XML dokumentu, kde Google nalezne seznam stránek na vašem webu s informacemi o pravidelnosti aktualizace a důležitosti jednotlivých stránek.

Já ale z Google Sitemaps nijak zvláště nadšený rozhodně nejsem. Google Sitemaps považuji pouze za další snahu Googlu přenést část své práce na bedra programátorů. Připadá mi to podobné, jako když před několika měsíci začal brát v úvahu atribut rel='nofollow' kvůli "zamezení spamování odkazy".

V dohledné době stejně dojde ke spamování takto vytvořených sitemaps a Google bude muset chtě nechtě těmto souborům přiřadit stále menší a menší váhu.

Pokud máte navíc dobře vytvořený a indexovaný web, žádné Google Sitemaps nepotřebujete. Google začíná stále více opouštět heslo "Co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávače" a drží se hesla "Co je dobré pro mě, je dobré pro všechny."

Obávám se, že zanedlouho přijde doba, kdy Google bude chtít i po webmasterech, aby část crawlování a indexování přenechali na svých serverech výměnou za "kvalitnější výsledky".

Odkazy

Referáty-seminárky.cz oficiálně spuštěn

Dneska jsme oficiálně spustili testovací verzi webu Referáty-seminárky.cz.

Náhled obrázku: Referáty-seminárky.cz

Web naleznete na adrese http://referaty-seminarky.cz. Web má ambice stát se významným zdrojem referátů, seminárních prací a maturitních otázek pro studenty jakéhokoliv věku. Vše pohání náš redakční systém, který velmi jednoduchým způsobem umožňuje celý web spravovat přes administrační rozhraní. Náš redakční systém umožňuje i přidání diskuzního fóra či chatu. Tyto doplňky chceme implementovat v nejbližší době.

Zároveň v příštích dnech zahajujeme práce na projektu Dějepis.info, na který chceme náš redakční systém také nasadit. Stávající staré řešení již nevyhovuje požadavkům na moderní webovou aplikaci.

Volání úplně zdarma? VoipBuster!

Jistě většina z vás zná program pro IP telefonii Skype. V poslední době se ale objevila jeho konkurence, která, ač se to zdá neuvěřitelné, nabízí volání zcela zdarma!

Náhled obrázku: VoipBuster

Program se jmenuje VoipBuster a stahovat ho můžete z oficiálních stránek. Program zatím umožňuje bezplatné volání do 21 zemí. Pro nás je jistě důležité, že Česká republika na seznamu podporovaných zemí je.

Nyní můžete volat do následujících zemí: Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA.

Pokud chcete, můžete si přikoupit i speciální kredit a dostanete i svoje telefonní číslo, na které se dá zpětně volat.

VoipBuster je zatím uvolněn pouze jako testovací verze, proto je možné, že v oficiální verzi již bude volání za poplatek. Do té doby ale můžete volat vesele zdarma. Platí zde ale jisté minutové omezení, které se ale často protahuje. Nic nebrání tomu, abyste po minutě volané číslo vytočili - je to přece zdarma :)

Zajímavost: schvalně si zadejte adresu http://www.voipbuster.cz a sledujte, co se vám objeví...

0 1 2 3 4 5 6 7 8