Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Coca-Cola je nejcennější značka

Značka Coca-Cola zůstává nejcennější značkou na světe. Informuje o tom agentura Interband.

Značka Coca-cola je nyní odhadována na 67,5 miliardy dolarů. V článku na Novinkách.cz se dozvíte i ceny dalších značek. Druhý je Microsoft s cenou 60 miliard dolarů. Na třetím místě se umístila značka IBM s 53,4 miliardami dolarů.

První neamerická firma se umístila až na šestém místě. Je jí Nokia s cenou "pouhých" 26,5 miliard. U ní je jistě zajímavé, že se zlepšila z osmé pozice, kterou držela v roce 2004 na šestou příčku dnes. Další významný hráč na poli mobilních komunikací, který se v žebříčku posunul směrem nahorů, je Samsung, jehož tržní hodnota během pěti let stoupla o 138%! Nyní se umístil na dvacátém místě.

Je vidět, že mobilní technologie a komunikace mají v tomto století před sebou velkou budoucnost.

DMOZ - fenomén mezi katalogy

Katalogy jako je Seznam, Centrum nebo Atlas není nutné představovat. Jsou komerční, reklama na internetu jim přináší nemalé peníze a zaměstnanci jsou jistě dobře placeni. Podívejme se ale na zcela jiný katalog. Katalog, který nemá ani jednu z předešlých vlastností. Skrývá se pod magicky znějícím názvem DMOZ.

Náhled obrázku: Dmoziláček :)

Katalog DMOZ je mezinárodní katalog, na kterém pracují dobrovolníci z řad převážně profesionálů v dané oblasti, což zajišťuje velmi vysokou úroveň zatříděných odkazů. Jde o práci neplacenou a věnujeme se v ní ve svém volném čase. DMOZ je neziskový projekt. Tím se odlišuje od většiny katalogů a staví ho do pozice významného zdroje informací o internetových stránkách, který je neúplatný a odkaz, který se v něm vyskytne, je tedy skutečně kvalitní.

Pro nás je jistě nejdůležitější sekce World: Česky, kde najdeme pouze stránky psané česky.

Jak se dostat do DMOZ

Zařadit své stránky do katalogu není těžké. Vyberte si kategorii kam chcete své stránky zatřídit, klikněte na odkaz "navrhnout URL" a vyplňte formulář, který se vám zobrazí. Bohužel vás hned musím zklamat, protože interval mezi vyplněním formuláře a objevením se v katalogu je dlouhý až měsíce. Na vině je velmi velký nedostatek editorů v české části.

Jistě se vám bude hodit pár rad pro ušetření práce editorům a následně rychlé zobrazení v DMOZ:

 • vyplňte správně titulek - nejlépe název webu
 • vyplňte správně popisek odkazu - musí být výstižný, nepoužívejte slova "super, nejlepší" apod; snažte se o co nejpřesnější popis
 • vyberte přesně kategorii, kam chcete stránky umístit

Chci se stát editorem

Stát se editorem může každý, kdo si vybere kategorii, která ho zajímá, klikne na odkaz "stát se editorem" a poctivě a detailně vyplní přihlašovací formulář. Do několika dnů by měl být schválen. Po schválení se dostanete do pokročilého rozhraní pro editaci kategorie, kde přidávané odkazy editujete a rozhodujete o jejich schválení.

Podílet se na tomto velmi rozsáhlém projektu je zajímavá práce, při které se seznámíte s mnoha zajímavými lidmi a získáte mnoho nových poznatků z vašeho oboru. Za pocit, že budujete největší katalog internetových stránek na internetu, to jistě stojí.

Další informace

Na závěr bych vás rád odkázal na podrobné stránky o DMOZ jednoho z hlavních propagátorů DMOZ u nás - Pavla Bokra. Doporučuji české informační stránky o DMOZ navštívit a poté již zbývá samotná registrace mezi editory a následné budování největšího katalogu internetových stránek na světě...

T-mobile: posílání sms do všech sítí zdarma!

T-Mobile sdělil výsledky svého hospadaření za posledního půl roku a stal se nejvýznamějším mobilním operátorem na trhu. U této příležitosti naděluje všem svým zákazníkům SMS do všech sítí o víkendu 20.–21. srpna zdarma.

Náhled obrázku: logo T-Mobile

V článku na Mobilmanii se dočtete zajímavé informace, z nichž nejdůležitější jsou určitě tyto:

Nejvíce zákazníků v České republice využívá mobilních služeb společnosti T-Mobile

T-mobile má nejvíce aktivních karet ze všech zákazníků. Podle zprávy je nyní aktivních 4,46 milionu karet. Karty se automaticky deaktivují po třinácti měsících nečinnosti.

Vynikající finanční výsledky – růst zisku a EBITDA

Celkové tržby přesáhly 13,4 miliardy korun, čistý zisk překonal hranici tří miliard korun (nárůst o 39,7 %) a důležitý ukazatel EBITDA (zisk před zdaněním, úroky, odpisy a amortizací) vzrostl o 14,2 procenta v porovnáním se stejným obdobím loňského roku. O více než tři procentní body stoupla i EBITDA marže a její celková hodnota se tak zvýšila na téměř 49 procent.

Podíl tržeb z nehlasových služeb na tržbách se kontinuálně zvyšuje

S tím souvisí zvyšování penentrace internetu a jistě významou roli hraje i zvyšování poptávky po internetovém obsahu. To jen ukazuje, že hry, melodie a loga na mobil budou pro operátory v budoucnu velmi významným zdrojem příjmů.

V důsledku těchto pozitivním hospodářských ukazatelů připravil T-Mobile pro všechny své zákazníky velmi milý dárek. O víkendu 20.–21. srpna 2005 můžete posílat SMS do všech sítí zcela zdarma. Posílání SMS zdarma samozřejmě neplatí pro speciální Premium SMS čísla (např. různé TV hlasovací soutěže apod.), SMS odeslané v rámci služeb SMSC Direct a SMS Connect a objednací a příchozí SMS obsahových služeb (např. objednání a příjem SMS Info).

Posílání SMS do všech sítí zdarma je jistě zajímavý dárek, který každý zákazník jistě využije...

Lorem Ipsum

Každý webmaster se jistě setkal se směsicí zdánlivě bezvýznamných slov Lorem Ipsum. O co se jedná?

Při návrhu webových stránek je velmi dobré pracovat s hotovým textem. Vidíte jeho formátování, výsledný vzhled stránky apod. Lorem Ipsum je přesně ten text pro vás. Zdánlivě nesrozumitelný textový "balast", kterým vytvářenou stránku zaplníte a následně se můžete soustředit pouze na vzhled.

Článek na Živě.cz hezky popisuje i vývoj tohoto "pseudojazyka". Víte, že první ukázka Lorem Ipsum se objevila již v roce 1500, kdy jej poprvé použil neznámý tiskař? Za zmínku jistě stojí i to, že věty z textu Lorem Ipsum jsou z jedné Cicerovi knihy, kterou napsal již v roce 45 př.n.l.

Je jistě zajímavé, že text, který je již přes několik staletí starý, se do většího povědomí dostane až díky počítačům v posledních letech.

Lorem Ipsum...

Strukturovaná diskuse pod články v PHP

Na Interval.cz dnes vyšel můj článek Strukturovaná diskuse pod články - teorie. Článek je určen především pokročilejším programátorům v PHP. Uvedený algoritmus velmi efektivně využívá např. náš redakční systém jak pro diskusi pod články, tak pro diskusní fórum. Strukturované diskuse jsou bezesporu přehlednější než standartní diskuse. Pokud chcete mít moderní web, rozhodně si článek přečtěte. Autorem algoritmu je kolega Jan Bulánek, já jsem se postaral o jeho implementaci.

XForms - první pohled

XHTML 2 sebou přineslo bezpochyby velmi razantní změny, kterým se nevyhnuly ani tak zásadní věci jako formuláře. Ty se nyní vytváří pomocí XML a dokonce i odeslání dat je řešeno prostřednictvím XML. V tomto článku bych vám rád XForms stručně představil a ukázal vám, jaké (ne)výhody mohou webové formuláře XForms přinést.

V první řadě zapomeňte na starý způsob psaní formulářů. XForms jsou naprosto odlišná. Na jednoduchém příkladu si rozdíl ukážeme. Formulář na výběr jídla v restauraci bude vypadat takto:


<form action='objednat.php' method='post'>

 <label>Vepřové</label><input type='radio' name='hlchod' value='vepřové' checked='checked' /><br />
 <label>Hovězí</label><input type='radio' name='hlchod' value='hovězí' /><br />
 <label>Příloha:</label><input type='text' name='priloha' /><br />
 <input type='submit' />

</form>

To je asi tak vše, co nám dnešní formuláře umožňují (mimo jednoduchých změn vzhledu pomocí CSS). Tvorba formuláře pomocí XForms sice je o něco těžší, ale větší kontrolu nad formulářem máme zaručenou. Ukážeme si tedy, jak by se ten samý formulář vytvořil pomocí XForms.

Nejprve si v hlavičce nadefinujeme model element, kterým popíšeme data formuláře a vytvoříme strukturu XML, která se odešle cílovému skriptu.


<head>
<xforms:model>
 <xforms:instance>
  <vecere xmlns=''>
   <hlavnichod/>
   <priloha/>
  </vecere>
 </xforms:instance>
<xforms:submission action='objednat.php' method='post' id='submit'/>
</xforms:model>
</head>

Vytvořily jsme model elementu vecere, který obsahuje elementy hlavnichod a priloha. V těle dokumentu poté samotný element vytvoříme:


<body>

 <xforms:select1 ref='hlavnichod'>
 <xforms:label>Hlavní chod</xforms:label>
 <xforms:item>
  <xforms:label>Vepřové:</xforms:label>
  <xforms:value>veprove</xforms:value>
 </xforms:item>
 <xforms:item>
  <xforms:label>Hovězí:</xforms:label>
  <xforms:value>hovezi</xforms:value>
 </xforms:item>
 </xforms:select1>

 <xforms:input ref='priloha'>
 <xforms:label>Příloha:</xforms:label>
 </xforms:input>

 <xforms:submit submission='submit'>
 <xforms:label>Odeslat</xforms:label>
 </xforms:submit>

</body>

Jak jsem již naznačil v úvodu článku, výsledná data se odešlou cílovému skriptu v XML. V naší objednávce večeře by data, za předpokadu, že uživatel vybere hlavní chod „hovězí“ a jako přílohu napíše např. „omáčka s knedlíkem“ vypadala takto:


<vecere>
 <hlavnichod>hovezi</hlavnichod>
 <priloha>omáčka s knedlíkem</priloha>
</vecere>

Tento kód se výborně hodí pro zpracování různými XML parsery.

Výhody a nevýhody XForms

Jako každá technologie, tak i XForms mají některé pro a proti.

 • XForms obsahují interní funkce pro základní matematiku či pro jednoduchou práci s řetězci, odpadá tak nutnost používat skriptování
 • XForms oddělují data a samotný web
 • XForms jsou založeny na XML a tudíž jsou velmi flexibilní
 • Výměna dat v XML přímo předurčuje nasazení XForms v obchodním styku
 • Jsou složitější na implementaci
 • Zatím nedostatečná podpora ze strany prohlížečů

Hlavně absence prohlížečů podporujících XForms je dnes podle mého názoru hlavním problémem k prosazení této velmi zajímavé technologie. To samé se ale říkalo i o Flashi či Javě, která je dnes běžnou součástí moderního webu. To samé bude určitě zanedlouho platit i o XForms.

Nový katalog firem - 3klik.cz

V Čechách se objevil nový katalog, kam můžete zdarma umístit odkaz na svoji firmu - 3klik.cz.

Z hlediska SEO sice nemá příliš velký význam, ale co kdyby vás někdo hledal zrovna tu, že? :)

(via e-komerce.cz)

Gopher - to už si nepamatujete

Skvělý článek Historie českého internetu: Gopher je povinný pro každého milovníka historie počítačů.

V článku naleznete nejen to, jak Gopher fungoval, ale i odkazy na funkční Gopher služby.

TCO

Zkratku TCO dnes můžete najít na mnoha místech. Těm, kteří zkratku TCO slyší poprvně, doporučuji článek Víte, co je TCO?

Já si jen dovolím citaci:

Pod zkratkou TCO se nejčastěji ukrývá Total Cost of Ownership a do češtiny je tato zkratka překládána jako celkové náklady (na) vlastnictví. Zjednodušeně řečeno zahrnuje veškeré náklady, které musí provozovatel systému (ponechejme nyní chvíli stranou, že za určitých okolností nemusí být provozovatel a uživatel totéž) vynaložit. Důležité je uvědomit, si, že zde nejsou zahrnuty jen pořizovací náklady, ale také náklady na administraci, údržbu a opravy, školení, inovace apod. Celkové náklady na vlastnictví vlastně zahrnují všechny náklady vyžádané v průběhu celé životnosti provozovaného systému.

Elektronické obchody se vyplácí

Na článek Prázdniny zvýšily prodej na českém internetu nelze neodkázat.

V článku najdete informace o prodeji v síti internetových obchodů Internet Mall za měsíc červen letošního roku. Vybírám nejzajímavější informace:

 • přijato 13 865 objednávek na zboží
 • celková hodnota objednávek 115 milionů Kč včetně DPH
 • dvojnásobný růst počtu objednácek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku
 • dvojnásobný růst obratu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku

Internet Mall je skvělým důkazem toho, že elektronické obchody (e-shopy) na internetu dnes tvoří nemalou část zisků prodejců. Jestliže ještě svůj elektronický obchod na internetu nemáte, zbytečně přicházíte o zákazníky. Budoucnost nakupování spočívá na Internetu.

0 1 2 3 4 5 6 7 8