Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Jak děkuje tupá masa

Mnoho práce dělám zdarma, např. největší historický web u nás Dějepis.info s návštěvností až 1400 lidí za den, či sotva rok staré Referáty-seminárky.cz, které dnes navštěvuje až 4500 spokojených lidí každý den. V domnění, že pomáhám, jsem žil až do chvíle, než jsem spustil komentáře pod jednotlivými články. Web dělám zcela ve svém volném čase, investoval jsem do něj mnoho peněz (hosting, registrace domény, propagace) a stovky hodin práce. Věřil jsem, že někomu pomohu. Jak se ale tupá masa dokáže odvděčit? Čtěte se mnou:

spicena kunda: Vyližte my všichni myho BOBRA

Sajrik: S těmito píčovinami si jděte vysrat oko vy vymaštění hajzlové :-(

Masa se snaží prezentovat. Domnívá se, že když bude psát sprosté a vulgární příspěvky, je king. Jsem rád, že se najdou v záplavě vulgárnosti i komentáře, které dokáží potěšit:

míša: tyto stranky jsou fakt super:-) hrozne se mi libi a je tu vše :-)

nebo:

Dulka: Díky za dobrý článek, snad se mi bude hodit při školní práci :-)

Těch je ale bohužel menšina. Mrzí mě, že napsání pozitivního komentáře je těžší, než vulgární výjevy pubertálních výrostků.

Weby, do kterých vkládám práci a dělám je ve svém volném čase, dělám jen pro to minimum lidí, kteří dokáží ocenit práci a chápou, že jsem ten, kdo jim něco dává. Je sice možné říci, že mi zvedají návštěvnost. Ano, je hezké říci: "Moje stránky navštěvují tisíce lidí denně." Návštěvnost mě ale neživí ;) Mám rád to minimum chytrých a slušných lidí, pro ně programuji a vymýšlím nové projekty.

Možná namítnete, že tento příspěvek se do technicky zaměřeného magazínu moc nehodí, ale začínám vidět, že se vzrůstající prací vzrůstá i nevole vůči tomu, co jste vytvořili. Bohužel. Tupá masa líných a sprostých puberťáků, která žije, aniž si to uvědomuje, z podpory pracujících, je zároveň napadá. Začíná mi být z nich špatně...

Google Hacking Database

Vyhledávač Google při své pouti webem indexuje kde co. Mezi miliardami stránek se ovšem najdou i někdy velmi citlivé informace jako např. soubory s hesly, dají se vylistovat stránky běžící na serverech s neošetřenými chybami apod.

Známý odborník na bezpečnost Johnny Long (v současnosti např. pracuje v Computer Sciences Corporation) na svém webu shromažďuje snad největší studnici google hackingu. V sekci Google Hacking Database naleznete stovky možných "triků", jak pomocí vyhledávače (nejen) Google získat zajímavá data "nezabezpečených" stránek.

Předem podotýkám, že uvedené materiály jsou neocenitelné pro studijní účely. Každý webmaster, programátor internetových aplikací a správce serveru by si měl celý web důkladně prostudovat a zkontrolovat si, zda některá choulostivá data na jeho webu nemohou být googlem indexovatelná.

Jak na přístupné zkratky

Populární magazín o moderním webdesignu A list apart se v článku The Accessibility Hat Trick: Getting Abbreviations Right od Colina Liebermana věnuje sémantice a způsobu používání co nejpřístupnějších zkratek v internetových textech.

Problém se týká toho, že dosud velmi používaná značka acronym bude v návrhu XHTML 2 již označena za překonanou (deprecated). Značka abbr, která ji má nahradit, bohužel není podporávana většinou dnešních prohlížečů, ale funguje v hlasových čtečkách, které přečtou její parametr title, jako by to byla součást textu. Pokud má fungovat semantika zkratky dobře ve všech prohlížečích, autor doporučuje element abbr vložit do elementu span. Prakticky tedy takto:

The <span class="abbr" title="Defense Advanced Research Projects Agency"><abbr title="Defense advanced Research Projects Agency">DARPA</abbr></span> was instrumental in the history of the internet.

Čtečky správně přečtou:

The Defense Advanced Research Projects Agency was instrumental in the history of the internet.

Prohlížeče zobrazí zkratku podtrženou typickou přerušovanou čarou. Po najetí na zkratku kurzorem myši se ukáže plné znění zkratky jako tooltip.

I když je toto řešení plně funkční a správné, autor se nebojí použít řešení řešení ještě jednodušší:

The Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) was instrumental in the history of the internet.

Tedy za plné znění zkratky dát do závorky zkratku samotnou. Možná se pousmějete, ale přiznejme si, že dokud podpora elementu abbr nebude lepší, tak toto řešení bude určitě často výhodnější, než obalovat div spanem.

V článku naleznete samozřejmě i mnoho dalších informací na zadané téma.

Anonymizery - velký přehled

Velký přehled anonymizerů přináší server Lupa.cz. V prvním díle najdete anonymizery, které si nainstalujete na váš počítač a oni již automaticky mění header hlavičky, připojují se na vzdálené proxy apod. V druhém článku pro změnu najdete online anonymizery.

Já jsem doplním, že můj favorit mezi internetovými anonymizery je online služba Anonymizer.com , která je i v článcích hodnocena jeko velmi dobrá.

Služby PC Privacy Test nebo Proxy Judge Test na serveru 2Privacy.com vám ukáží, co vše si může vzdálený server o vás zjistit. Na první pohled mě zaujal výpis pevných disků z mého počítače a DVD v mechanice včetně jejich velikostí.

V duchu těchto článků mě napadá tak trochu filozofická otázka ohledně užitečnosti anonymizerů. Já sám si ani nepamatuji, kdy jsem se pod rouškou anonymizerů skrýval (vynechme zkoušení testovaných služeb). Předpokládám, že většina uživatelů ani netuší, že svoje IP adresy se stejně uchovávají v cache serveru, takže si myslim, že pokud někdo bude chtit zjistit skutečnou identitu, např. v případě internetového zločinu, dříve nebo později ji zjistí. Internetoví zločinci používají zcela jiné techniky ;)

Balík 250 SMS za 50Kč!

Po příchodu přenositelnosti mobilních čísel nenechává Eurotel nic náhodě a nové potencionální zákazníky se snaží nalákat novým předplaceným tarifem Special GO s balíkem 250 SMS za 50Kč

Podrobné informace naleznete na stránkách operátora. Normální SMS přijde na 3,30 Kč, minuta volání 5,50 Kč. Po aktivaci balíčku (50Kč) ale máte nárok na 250 SMS do vlastní sítě v průběhu sedmi dní od aktivace. Cena za jednu SMS je tedy velmi zajímavých 20h. Pokud máte kladný kredit, tak se balíček každý týden automaticky obnovuje. Na tarif je možno přejít do konce února 2006.

Příručka - Objektově orientované programování v PHP 5

Poslední dobou mě velmi zaráží hrubé a vulgární komentáře od primitivnich teenagerů na internetu. O tom ale jindy. Naštěstí všichni teenageři nejsou součástí tupé masy; pojďme se podívat na výtvor jednoho z nich.

Web se jmenuje Objektově orientované programování v PHP 5 a skutečně doporučuji jeho detailní pročtení. Autor, patrně devatenáctiletý Jakub Mrozek, zde velmi čtivým a jednoduchým způsobem popisuje objektové programování v PHP 5. Od úplných základů čtenáže provádí až k dědičnosti, polymorfismu, abstrakci. Na webu se setkáte dokonce i se základnímy návrhovými vzory.

Sám autor na svých stránkách popisuje svůj projekt takto:

Vývoj tohoto webu trval přibližně měsíc. Skripty jsou z 50% vlastní, 10% je z knihy PHP programujeme profesionálně a zbytek buď z manuálu, nebo z jiných zdrojů. Web bude pravidelně aktualizován, ihned jak bude nějaká zajímavá změna v koncepci OOP v PHP, určitě se zde objeví.

Pokud již máte začátky programování v PHP zdárně za sebou a láká Vás do tajů PHP 5 proniknout trochu více, je tento web o objektovém programování v PHP5 pro vás vhodným studijním materiálem.

Jak "shodit" webový prohlížeč

Když si přečtu zajímavou stránku, ihned je v mých bookmarcích pro pozdější publikaci. Dneska jsem si vzpoměl na nedávný článek v Mobilmanii,jehož tématem jsou praktické ukázky skriptů, které zaručeně shodí váš prohlížeč. Zvláště autorům internetových stránek a aplikací bych je doporučil k prostudování :)

Advokátní kancelář Mgr. Martin Charvát

Náhled obrázku: Advokátní kancelář Mgr. Martin Charvát

Dnes jsme uvedli do ostrého provozu velmi komplexní a propracovanou prezentaci advokáta Mgr. Martina Charváta. Je důkazem, že náš redakční systém se hodí skutečně na všechny typy webů všech různých funkcí. Specifický modul Advokat umožnuje evidovat jednotlivé klienty. Každý klient má přístup do své složky přes zabezpečenou technologii SSL, kde nalezne vše potřebné, týkající se jeho případu - dokumenty, smlouvy či aktuální informace jsou na dosah ruky. Výsledkem je razantní snížení nákladů. Dnes již neni nutné chodit do klasické "kamenné" advokátní kanceláře. Vše si váš klient může v klidu prohlédnout na webu a advokát pohodlně editovat. Součástí systému jsou i ankety či WYSIWYG editor na pohodlnou editaci všech textů na webu.

Přenositelnost mobilních čísel - podmínky uvedeny

Na Mobilmanii vyšla zajímavá bleskovka, která by mohla zajímat všechny majitele mobilnich telefonu (což už je dneska podle statistik 100% národa :) ).

Bleskovka podrobně shrnuje podmínky pro přenositelnost mobilních čísel mezi našimi operátory. Upozorním ješte na druhou část článku, kde si můžete přečíst i o cenách za přenesení čísla a velmi zajímavé jsou i popisy akčních bonusů, které jednotliví operátoři připravili pro nově přestoupivší zákazníky.

Doplněno: Přečtete si i článek Odpovědi na všechny otázky, kde naleznete shrnutí základních informaci o přenositelnosti mobilních čísel.

Viphone - první virtuální mobilní operátor v ČR

Dnes na Mobilmanii byla zajímavá bleskovka poukazující na tiskovou zprávu společnosti Unien Communications a.s., která v průběhu tohoto roku hodlá zprovoznit první virtuální mobilní síť v ČR.

Tiskovou zprávu si můžete přečíst na webu firmy. Výkonný ředitel společnosti Otakar Seďa poukazuje na dobrou pozici na českém trhu a poukazuje na liberalizaci jako dobrém předpokladu vstupu:

Právě probíhající liberalizace mobilního telekomunikačního trhu a zavedení přenositelnosti mobilních čísel umožňuje vstup nových hráčů. Větší konkurence obvykle přináší i širší nabídku. My se budeme soustřeďovat nejen na nižší cenu, ale také na velmi přesně cílenou nabídku. Nový přístup k potřebám zákazníků bude vycházet z principu spojení několika dosud oddělených služeb.

Unien Communications a.s. si pro službu Viphone zarezervovala 200000 mobilních čísel. Vzhledem k tomu, že zatim vice informací společnost nezveřejnila, můžeme se jen dohadovat nad jejími přesnými záměry. Virtuální operátoři využívají infrastrukturu již stávajících, "plnohodnotných", operátorů, od kterých si pronajímají technologické zázemí. U nás jde o novinku, v Evropě již figuruje cca 200 virtuálních mobilních operátorů.

Pokud se chcete o virtuálních operátorech přečíst více, doporučuji článek Vše, co jste si přáli vědět o virtuálních operátorech v magazínu Mobil.cz

0 1 2 3 4 5 6 7 8