Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Animace vs. animator

Po delší odmlce vám dnes, milí čtenáři, ukážu trochu oddychovou animaci. Animace vs. animator [.swf, 1,5MB] od Alana Beckera je několika sekundovová flashová animace zachycující boj nerozvážného animátora, který namaloval postavičku zločince. Ten ožil a při pokusu o jeho likvidaci zničí během chvilky téměř celý grafický editor :)

Volby 2006

Volby roku 2006 máme za sebou. Jistě ale nejsem sám, koho zajímá, jak vlastně vzniká výsledné rozložení sil v poslanecké sněmovně. Vězte, že se používá tzv. d´Hondtova metoda založená na posloupnostech čísel a na přiděleném počtu mandátů v jednotlivých krajích. A kdo si chce volby 2006 a tento algoritmus naprogramovat k testování, může se podívat na již hotové implementace s příklady co by kdyby.

Interval.cz přechází na Cool URIs

Magazín Interval.cz patrně zavádí tzv. Cool URIs, často překládáná jako "hezká URL".

Při procházení internetem jsem si všiml příspěvku do nějaké diskuse od Viléma Málka, šéfredaktora magazínu, jak odkazuje na jistý článek na Interval.cz. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby odkaz nebyl ve tvaru http://interval.cz/clanky/elektronicka-sluzba-a-dan-z-pridane-hodnoty-dph/. Původně měl článek adresu http://interval.cz/clanek.asp?article=3352. Cool URIs funguje patrně na všech článcích magazínu, zkoušel jsem třeba jeden z mých starších článků http://interval.cz/clanky/php-pro-pokrocile-znovu-tridy-a-objekty/.

Z hlavní stránky se ale zatim dostanete pouze na variantu s parametrem. Z toho se domnívám, že nasazení Cool URIs se na Intervalu.cz teprve připravuje a oficiálně dojde k převodu v nejbližší době.

Co jsou Cool URIs

Cool URIs je možnost, jak

  1. zpřehlednit adresu stránky (přístupnost a použitelnost)
  2. dostat do ní vhodná klíčová slova (SEO)

V praxi to znamená, že místo adresy typu http://www.example.com/index.php?p=945&cat=20subcat=104 má Vaše stránka adresu např. http://www.example.com/muj-prvni-clanek/. Lépe se to diktuje po telefonu, při uvádění odkazu je hned poznat o čem odkaz je (přesně jako v případě příspěvku od Viléma Málka) a jistě uznáte, že adresa vypadá lépe. Rozhodně pádný argument pro hezká url je přítomnost klíčových slov. Vyhledávače dávají klíčovým slovům v URL znatelnou váhu, což zlepší (někdy i znatelně) pozice ve vyhledávačích.

S převodem na Cool URIs nastává na webu mnoho problémů. Musí dojít k přesměrování ze staré verze adresy na novou, aby nevznikali duplicity. Dále se například musí předělat struktura databáze. U nevhodně naprogramovaných internetových aplikací je převod na Cool URIs velmi obtížný. Zlepšené pozice ve vyhledávačích a lepší přístupnost ale v každém případě náklady na Cool URIs vynahradí.

GPRS konfigurátor pro Siemens SX1

Po nedávné špičkové reklamaci svého mobilního telefonu jsem chtěl obnovit kontakty z internetové zálohy. Ejhle, původní konfigurační stránky na oficiálních stránkách siemens.com zmizely.

Samozřejmě vše souvisí s fůzi s Benq. Naštěstí po pár minutách hledání na internetu, jsem zjistil, že servis pro mobilní telefony Siemens byl přesunut na novou adresu. Bylo již otázkou několika minut, než jsem objevil i hledaný konfigurátor na GRPS, MMS a Wap.

Na zálohování používám skvělou službu Mobical.net. A právě kvůli ní jsem potřeboval připojení přes GPRS zprovoznit co nejdříve.

Virus speciálně pro MacOS X

Počítače Apple se musí vypořádávat s novým problémem - virem, který byl navrhnut speciálně pro prostředí operačního systému MacOS X.

Více informací si můžete přečíst v článku Mac OS X worms found, a first for operating system.

Vyhledávání v Opeře

V článku Opera - přecházíme na nejlepší prohlížeč jsme provedli základní instalaci a konfiguraci Opery a převedli jsme oblíbené položky z konkurenčních prohlížečů. Dneska se již podíváme na trochu zajímavější vlastnost a to konkrétně na konfiguraci vyhledávání pomocí souboru search.ini.

Opera má (jako dnes již každý pokročilý prohlížeč) vlastnost, která umožňuje snadné vyhledávání na internetu pomocí speciálních zkratek, které se zapisují do adresního řádku. V praxi to funguje například tak, že pokud do adresního řádku napíšete g slovo, dojde ke spuštění vyhledávání ve vyhledávači Google.

Právě soubor search.ini slouží k definici těchto zkratek. Sám používám zkratky pro převod z češtiny do angličtiny (ca slovo), přímé vyhledávání v PHP manuálu (php hledaná_funkce) apod.

Upravený soubor search.ini si stáhněte; k provedení změn stačí, aby jste jím nahradili původní soubor. Ten najdete buď v adresáři s instalací Opery (standardně C:\Program Files\Opera\) nebo v adresáři s profilama (C:\Documents and Settings\vase_jmeno\Data aplikací\Opera\Opera\profile\)

V následující tabulce naleznete seznam zkratek, které můžete s upraveným search.ini používat.

ZkratkaVýznam
gGoogle.com
jJyxo.cz
sSeznam.cz
cCentrum.cz
ansAnswers.com (encyklopedie)
mwMerriam-Webster (významový slovník)
caPřeklad z CJ do AJ
cnPřeklad z CJ do NJ
acPřeklad z AJ do CJ
ncPřeklad z NJ do CJ
sqlManuál MySQL
phpManuál PHP
topToplist.cz
jpwVyhledávání na jakpsatweb.cz

Siemens-Benq a špičková reklamace

Mobilní telefony Siemens mnoho lidí označuje za nekvalitní a poruchové kousky a případné reklamace jsou prý neúspěšné. Na vlastní kůži jsem si ověřil, zda jsou tyto řeči pravdivé.

Již rok vlastním mobilní telefon Siemens SX1 a i když rozhodně neprodělává žádné pády do louže, musím říci, že ho jako firemní mobil používám skutečně při všech příležitostech. Nedivím se tedy, že došlo k poruše. Reproduktor přestal vyzvánět a i přídavná sluchátka se odmlčela.

Bylo mi jasné, že si nyní budu muset projít procesem reklamace. Alespoň si ověřím, zda to, co se o Siemensu říká, je pravda či ne. Na reklamačním listě jsem našel kontakt na české zastoupení a na uvedené číslo zavolal. Příjemný hlas operátorky, který se ozval během několika sekund, mi sám nabídl možnost poslání mobilu na reklamaci přes službu PPL. Zítřejší den (ve středu) již v domluveném čase u dveří zvonila zásilková služba, která si telefon odvezla. Věděl jsem, že lhůta na reklamaci je jeden měsíc, tak jsem se ani neptal, kdy telefon přivezou zpět a doufal, že tento termín stihnou.

Následující týden v úterý mě opět volala zásilková služba, jestli mi nemůže někdy zastihnout, že již veze telefon zpět. Čtvrtý pracovní den od odvezení jsem měl již telefon doma, opravy a doprava byly samozřejmě zdarma. Reproduktor v telefonu byl úspěšně vyměněn a sluchátka nahrazená novějším modelem. Úspěšně vyřízenou reklamaci do čtyř pracovních dní považuji skutečně za nadstandardní servis.

To, že vznikne chyba a produkt se v záruční době poškodí, považuji za zcela normální věc. Kvalitu firmy ale hodnotím podle toho, jak rychle a kvalitně svoji chybu napraví. V tomto případě mě skutečně firma Siemens-Benq velmi příjmeně překvapila. Když jsem před skoro rokem v článku Siemens a Benq - co mají společného? Ted už hodně! informoval o fůzi mobilní divize Siemens Mobile a asijské společnosti Benq, samozřejmě jsem doufal, že kvalita služeb stoupne. Naštěstí se tak stalo a já jsem si potvrdil, že negativní řeči ohledně nekvalitní reklamace mobilů značky Siemens jsou pouhé lži.

Volání zdarma přes Skype na mobilu!

Již dávno jsem v článku Hry, loga a melodie na mobil - zlatý důl psal, že se blíží doba, kdy volání bude zdarma. Tato doba je tady!

Server Allaboutsymbian.com dnes zveřejnil informaci o připravované verzi Skype určené pro mobilní telefony s operačním systémem Symbian S60. Samotný Skype je nyní dostupný zdarma pro PC, stejné to bude pro mobilní telefony. Volání v rámci sítě Skype je taktéž zdarma. Se službou Skype Out můžete za velmi nízký poplatek volat i do normálních sítí pod svým číslem, které si necháte přidělit.

Vývoj je ve stádiu alfa verze. Neoficiální zdroje mluví o možnosti stažení této verze přes IRC (SKYPE.IM.Alpha.v0.19.S60.OS7.HunterX.BWOPDA.zip)

(via Mobilmania)

Damart.cz - nová prezentace

Damart.cz - umělý kámen Korte® je nově založená firma, která přichází na trh s prodejem a montáží produktů z umělého kamene Korte®.

Náhled obrázku: Damart.cz - umělý kámen Korte(R)

K implementaci našeho redakčního systému se firma rozhodla díky dobrým referencím a možnosti velmi snadné správy celé prezentace pomocí integrovaného WYSIWYG editoru, které připomíná známý produkt Microsoft Word. Psaní nových článků či případná editace cen je otázkou několika minut. Součástí implementace je strukturované vyskakovací menu, napojení na statistiky či rozsáhlý katalog produktů. Pro úspěch každé prezentace je klíčová optimalizace pro vyhledávače (SEO). Náš redakční systém je nasazen na webech, které se umísťují na prvních místech v konkurenci desítek milionů výsledků, což jistě byl také pádný důvod pro jeho nasazení. Web spravujeme ve formě outsourcingu, tedy dlouhodobě zajišťujeme veškerou technickou údržbu a aktualizace.

PageRank a Zlaté stránky v Opeře

Widgets jsou pokročilou technologií založenou na AJAXu, která přidává do Opery 9 možnost tvorby užitečných pomůcek. Několik dní po uvedení jich můžeme najít desítky. Za pozornost rozhodně stojí dvoje - první zobrazuje Google Toolbar PageRank a ta druhá umožňuje používat české Zlaté stránky.

Widget Google PageRank umožňuje pohodlně z prostředí Opery zjistit Google Toolbar PageRank aktuálně otevřené stránky. Možnost zjištění Google Toolbar Pageranku je asi úplně poslední věcí, která Opeře chyběla ve srovnání s konkurenčním Internet Explorerer a Firefoxem.

Widget Google PageRank

Druhým užitečným widgetem může být Czech yellow pages search form, který neslouží k ničemu jinému, než je vyhledání telefonního čísla v databázi českých Zlatých stránek. Užitečné.

Widget Czech yellow pages search form

Pokud používáte Operu verze 9, po kliknutí na odkazy se oba widgety automaticky nainstalují.

Opera je s přehledem nejdokonalejší prohlížeč současnosti. Poslední stabilní verze nese označení 8.51. Ovšem existuje i novější verze 9.0TP2. Technology Preview slouží pouze pro testování a není určeno normálním uživatelům. Právě widgets jsou jedny z nejočekávanějších novinek v ostré "devítce".

0 1 2 3 4 5 6 7 8