Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Animace vs. animator

Po delší odmlce vám dnes, milí čtenáři, ukážu trochu oddychovou animaci. Animace vs. animator [.swf, 1,5MB] od Alana Beckera je několika sekundovová flashová animace zachycující boj nerozvážného animátora, který namaloval postavičku zločince. Ten ožil a při pokusu o jeho likvidaci zničí během chvilky téměř celý grafický editor :)

Obrázky a fotky zdarma i pro komerční použití

Sehnat potřebný grafický prvek je mnohdy práce na dlouho. Na internetu existuje množství více či méně kvalitních fotogalerií, které nabízejí různé obrázky zdarma často i pro komerční použití. Na Bernardýn.net jsem narazil na užitečný přehled těch nejkvalitnějších:

Špičkový článek zabývající se stejným tématem najdete také na Masternewmedia.org, kde si můžete přečíst podrobné recenze jednotlivých fotogalerií a jejich srovnání.

Stylování RSS kanálu pomocí XSLT v prohlížeči

Nevzhledná podoba XML kódu při otevření RSS souboru v prohlížeči jistě nezkušenému oku neprogramátora mnoho neřekne. Velmi vhodné by bylo výstup v prohlížeči upravit do nějaké čitelnější podoby. Přitom ale musí být zachována funkčnost pro RSS čtečky.

Velmi jednoduchý a přitom jednoduchý způsob popisuje Pavel Růžička na Interval.cz v článku Stylujeme vzhled RSS kanálu v prohlížeči pomocí XSLT. Používá přitom externí XSLT styl připojený do samotného RSS souboru. Čtečky ho správně ignorují. Nové prohlížeče (IE6, Firefox 1.5+ a Opera 9+) ale nikoliv a tak ve výsledku se místo nevzhledného XML kódu v prohlížeči zobrazí normální XHTML stránka upravená pomocí CSS. Pro různé skripty na vytvoření RSS kanálu je toto velmi užitečné rozšíření.

Jak na přístupné zkratky

Populární magazín o moderním webdesignu A list apart se v článku The Accessibility Hat Trick: Getting Abbreviations Right od Colina Liebermana věnuje sémantice a způsobu používání co nejpřístupnějších zkratek v internetových textech.

Problém se týká toho, že dosud velmi používaná značka acronym bude v návrhu XHTML 2 již označena za překonanou (deprecated). Značka abbr, která ji má nahradit, bohužel není podporávana většinou dnešních prohlížečů, ale funguje v hlasových čtečkách, které přečtou její parametr title, jako by to byla součást textu. Pokud má fungovat semantika zkratky dobře ve všech prohlížečích, autor doporučuje element abbr vložit do elementu span. Prakticky tedy takto:

The <span class="abbr" title="Defense Advanced Research Projects Agency"><abbr title="Defense advanced Research Projects Agency">DARPA</abbr></span> was instrumental in the history of the internet.

Čtečky správně přečtou:

The Defense Advanced Research Projects Agency was instrumental in the history of the internet.

Prohlížeče zobrazí zkratku podtrženou typickou přerušovanou čarou. Po najetí na zkratku kurzorem myši se ukáže plné znění zkratky jako tooltip.

I když je toto řešení plně funkční a správné, autor se nebojí použít řešení řešení ještě jednodušší:

The Defence Advanced Research Projects Agency (DARPA) was instrumental in the history of the internet.

Tedy za plné znění zkratky dát do závorky zkratku samotnou. Možná se pousmějete, ale přiznejme si, že dokud podpora elementu abbr nebude lepší, tak toto řešení bude určitě často výhodnější, než obalovat div spanem.

V článku naleznete samozřejmě i mnoho dalších informací na zadané téma.

Uvádějte na webu všechny údaje a šetřte tak svůj čas

Objednávám si notebook. Něco levnějšího, jen kolem 30 tisíc korun, jako přenosnou kancelář. A opět jsem se přesvědčil, že každý obchod má své chyby.

Notebook vybírám v jednom nejmenovaném elektronickém obchodě. Nechybí detailní popis i cena je pěkná. Volám na telefon, který je uveden na webu a ptám se, zda je možné rozšířit u notebooku paměť. Další dotaz se zaměřuje na to, zda je notebook na skladě. Je deset hodin večer a pán, se kterým jsem mluvil, mi to dává náležitě najevo. On je naštván, že ho otravuju, já jsem naštván, že jsem nedostal odpověď. Přitom by stačilo tak málo - je skutečně tak těžké na web umístit následující krátkou větičku?

Provádíme úpravy notebooků podle přání zákazníka.

A ihned bych znal otázku na první dotaz. Kdyby navíc na stránce produktu byl umístěn nápis skladem, znal bych ihned odpověď i na druhou otázku.

Uvádějte na webu co nejvíce informací, šetříte čas nejen zákazníka, ale i svůj.