Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

IT outsourcing u nás

Outsourcing, neboli přenesení některých firemních procesů na specializovanou firmu, tzv. ASP (Application Service Provider), je dnes velmi používaný způsob snižování nákladů. Podívejme se, jak si IT outsourcing stojí v prostředí firem u nás.

Zajímavé informace se dočtete v článku Outsourcing IT v prostředí českých firem. Z dotazovaných organizací vzešla některá zajímavá data:

  • outsourcing nyní využívá asi polovina organizací zaměstnávajících více než tisíc zaměstnanců
  • nejvíce je outsourcing využíván ve finančním sektoru
  • během posledních pěti let došlo ke zdvojnásobení podílu organizací, které využívají outsourcing
  • desetina dotazovaných firem hodlá v nejbližší době využít outsourcing
  • během pěti let překročí podíl společností, které hodlají využívat outsourcing, třetinovou hranici
  • outsourcing se bude nejrychleji rozšiřovat ve společnostech, které zaměstnávají méně než sto zaměstnanců

Outsourcing ve firmách je logickým využíváním výhod trhu služeb. Outsourcing ušetří firmě nemalé náklady, které může investovat do svého hlavního předmětu podnikání, kterým může být třeba outsourcing v jiné oblasti...

Střeží naše data Google bezpečně?

Ač si to možná neuvědomujeme, tak ohromné množství dat svěřujeme do rukou jedné jediné firmy - Google. Není to trochu nebezpečné?

Na Yahoo News jsem dnes četl zajímavý článek o vzrůstající databázi informací ve firmě Google. Ten již nejen indexuje weby, ale i chrání naše emaily, ukládá informace o našem pohybu sítí či zrychluje naše brouzdání webem. Článek Google's Growth Prompts Privacy Concerns je sice z konkurečního Yahoo, přesto je zajímavé ho přečíst.

Google se stane podle mě do budoucna firmou stejného významu, jako byl například Microsoft v devadesátých letech. Je doba informací, kdo bude mít informace, ten bude mít moc. A Google těch informací má bezpochyby ohromné množství.

Jak jsem přemohl vira

Nikde jsem o této havěti nenašel žádné materiály, nevím ani jak se jmenuje, pokud ji ale dostanete, vězte, že vám během hodiny stáhne několik megabajtů nových virů.

Předem podotýkám, že AVG 7.0 nenalezne nic, AdAware s nejnovější aktualizací taktéž nic. A pořád se vám stahují data neznámo kam, neznámo odkud. Pokud vypnete připojení k internetu, během chvilky naskočí okno žádající nové připojení, protože neznámý program potřebuje stahovat data z adres typu 0xfbbbd.memzero.info apod. Po několika hodinách již zmíněné odvirovávací programy najdou ve vašem počítači desítky nových virů, nikoliv však samotný downloader.

Jak tuto downloadovací zrůdu vypnout jsem objevil po několika hodinách. Stačí jen spustit msconfig (Start->Spustit->msconfig), přejít na kartu Služby a odškrtnout položku Managing FAT and NTFS partitions. Zrůda sice někde na počítači je, ale alespoň už nestahuje ;)

Volání úplně zdarma? VoipBuster!

Jistě většina z vás zná program pro IP telefonii Skype. V poslední době se ale objevila jeho konkurence, která, ač se to zdá neuvěřitelné, nabízí volání zcela zdarma!

Náhled obrázku: VoipBuster

Program se jmenuje VoipBuster a stahovat ho můžete z oficiálních stránek. Program zatím umožňuje bezplatné volání do 21 zemí. Pro nás je jistě důležité, že Česká republika na seznamu podporovaných zemí je.

Nyní můžete volat do následujících zemí: Austrálie, Rakousko, Belgie, Kanada, Česká republika, Dánsko, Finsko, Francie, Německo, Maďarsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Nizozemí, Norsko, Portugalsko, Španělsko, Švédsko, Švýcarsko, Velká Británie, USA.

Pokud chcete, můžete si přikoupit i speciální kredit a dostanete i svoje telefonní číslo, na které se dá zpětně volat.

VoipBuster je zatím uvolněn pouze jako testovací verze, proto je možné, že v oficiální verzi již bude volání za poplatek. Do té doby ale můžete volat vesele zdarma. Platí zde ale jisté minutové omezení, které se ale často protahuje. Nic nebrání tomu, abyste po minutě volané číslo vytočili - je to přece zdarma :)

Zajímavost: schvalně si zadejte adresu http://www.voipbuster.cz a sledujte, co se vám objeví...

Nezapomeňte si patentovat hlavu na krku než vás někdo předběhne

Situace kolem softwarových patentů se stále přiostřuje, to víme všichni. Ale absurdní situace vzniká i kolem patentů normálních. V Abclinuxu vyšel velmi zajímavý článek, který, i když je spíše usměvný, ukazuje dosti vážné věci.

V článku Patentujte si - dokud je čas... ukazuje Lukáš Jelínek absurditu některých patentů. Největší problém je v tom, že lze patentovat i vynálezy, které zatím prakticky neexistují. Patentuje se tedy pouze nápad, který mnohdy jako by vymyslel kdejaký sci-fi spisovatel.

V článku se ale dozvíte i např. to, že firma Sony si patentovala řízení mozku pomocí ultrazvuku, což je příklad vynálezu, který neexistuje. Sám autor si chce patentovat lék na HIV či softwarový generátor ticha :)

Proto nezapomeňte si patentovat hlavu na krku než vás někdo předběhne...

Toplist přidal novou statistiku - Země

Dneska jsem si všimnul nové kolonky ve statistikách Toplistu.

Náhled obrázku: Statistika zemí webu Dějepis.info z 12. června 2005

Nyní ve free verzi statistik můžete vidět i podíl zemí, ze kterých jsou vaši návštěvníci. Nevím sice, nakolik je tato vlastnost nutná pro zběžné statistiky, ale rozhodně je užitečná. Například jsem se dozvěděl, že na můj web Dějepis.info - referáty z historie zavítají i návštěvníci z Austrálie či Švýcarska, což potěší :)

Fanoušek.cz - Froogle může závidět :)

Dnes jsem při svých pravidelných toulkách českým webem narazil na velmi užitečnou službu pro drtivou většinu spořivé internetové populace.

Náhled obrázku: Fanoušek.cz - Froogle může závidět :)

Web naleznete na adrese www.fanousek.cz. V přehledných tabulkách najdete rozdíly cen u známých prodejců jako například Alzasoft, CzechComputer či Mironet. Vše je navíc přehledně děleno do kategorií. Aktuality na webu se objevují skoro každý den, a jestli i tak rychle probíhají aktualizace cen, je to rozhodně velké plus. Jediná věc, co mi na Fanouškovi.cz chyběla, bylo vyhledávání, které zde bohužel nenajdete.

Pokud patříte mezi spořílky, rozhodně si web nezapomeňte vložit do vašich bookmarků.

Blogy nejsou blogy!

Tak se mi dneska stala kuriozní událost. S jedním přítelem debatuji na ICQ o plánech mého referátového webu (http://dejepis.info/?p=soutez) a přejdeme k blogování. Já na něj, že mám v plánu blogovat trochu víc. On se mi vysmál, že je k ničemu, psát si, co jsem dneska dělal a jak jsem se měl. Když mi hodinu poté to samé řekl další kamarád, rozhodl jsem se, že je čas na menší vysvětlení

Takže co blog vůbec je? Slovník Merriam-Webster říká:

Blog noun [short for Weblog] (1999) : a Web site that contains an online personal journal with reflections, comments, and often hyperlinks provided by the writer.

Co to znamená? Blogy byly původně media, která psali velmi vzdělaní lidé a často jejich hlavním posláním bylo komentovat již vyšlé články. Potenciální čtenář tak měl přehled o všem co se děje pěkně na jednom místě - blogu. Postupem času bloggeři psali své vlastní články, ale pořád se jednalo o elitu. Pak přišli nástroje, které blogování zpřístupnili široké veřejnosti a blogování ztrácelo na své dokonalosti. V čechách se pod pojemm blog myslí již jen to, co najdeme na Lidé.cz.

To nejsou blogy! Pouze se ta media za blogy vydávají a tím pomalu ale jistě ničí to, co skuteční blogeři dělají. Já si pod slovem blog představím kvalitní zdroj informací o technice, tvorbě webu, ale třeba i o kvalitních hodinkách atp. To jsou skutečné blogy. A čtete snad, že by na nich autoři publikovali články s tématem "Co dnes dělali", či "Jak se vyspinkali?"

Leč lidí, co v blozích vidí to co já, bohužel ubývá a přibívá těch, kteří si pod slovem blogování představí jen ty primitivní blogy, co v žádném případě blogy nejsou. Kam ta doba spěje. Myslím si, že je nejvyšší čas slovo weblog nahradit za něco unikátnějšího. Co já vím, třeba techblog.

Sun uvolňuje Solaris!

Solaris, jeden z velkých konkurentů systému Linux, bude mít od roku 2005 otevřený zdrojový kod!

Při této příležitosti spustil Sun, tvůrce systému Solaris, web http://opensolaris.org, kde se vytváří komunita open.source vývojářů.

Je zajímavé sledovat, kolik firem investuje do softwaru, který poté vydá pod nějakou open-source licencí. Konkrétně Solaris je vydán pod licencí CDDL. Svět softwaru se začíná ubírat směrem, kdy největší tržní sílu, mají projekty, které jsou "zdarma".

(via Computerworld)

0 1 2