Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Anonymizery - velký přehled

Velký přehled anonymizerů přináší server Lupa.cz. V prvním díle najdete anonymizery, které si nainstalujete na váš počítač a oni již automaticky mění header hlavičky, připojují se na vzdálené proxy apod. V druhém článku pro změnu najdete online anonymizery.

Já jsem doplním, že můj favorit mezi internetovými anonymizery je online služba Anonymizer.com , která je i v článcích hodnocena jeko velmi dobrá.

Služby PC Privacy Test nebo Proxy Judge Test na serveru 2Privacy.com vám ukáží, co vše si může vzdálený server o vás zjistit. Na první pohled mě zaujal výpis pevných disků z mého počítače a DVD v mechanice včetně jejich velikostí.

V duchu těchto článků mě napadá tak trochu filozofická otázka ohledně užitečnosti anonymizerů. Já sám si ani nepamatuji, kdy jsem se pod rouškou anonymizerů skrýval (vynechme zkoušení testovaných služeb). Předpokládám, že většina uživatelů ani netuší, že svoje IP adresy se stejně uchovávají v cache serveru, takže si myslim, že pokud někdo bude chtit zjistit skutečnou identitu, např. v případě internetového zločinu, dříve nebo později ji zjistí. Internetoví zločinci používají zcela jiné techniky ;)

Jak "shodit" webový prohlížeč

Když si přečtu zajímavou stránku, ihned je v mých bookmarcích pro pozdější publikaci. Dneska jsem si vzpoměl na nedávný článek v Mobilmanii,jehož tématem jsou praktické ukázky skriptů, které zaručeně shodí váš prohlížeč. Zvláště autorům internetových stránek a aplikací bych je doporučil k prostudování :)

Bill Gates má narozeniny

Počítačový magnát Bill Gates dnes slaví významné jubileum.

Bill Gates se narodil 28. října 1955 a dnes je mu tudíž 50 let. Podrobné informace o této významné IT osobnosti si můžete přečíst na jeho oficiální stránce.

Bill Gates

Google map - skutečná podívaná!

Google Map je technologie pro zobrazování map v reálném čase. Podívejme se na některé aplikace....

První aplikace ukazuje výskyty UFO na reálných mapách . Pohodlně si přibližujete celý svět, vidíte až jednotlivé ulice či dokonce bloky domů.

Vyhledávat v mapách můžete zase na http://local.google.com/.

Rozhodně zajímavější je ale Google Earth - realistický průlet městem, který asi každý programátor skutečně ocení. I když je seznam měst zatím velmi omezený na ta největší, rozhodně stojí za to. Potřebujete jen program na prolétávání.

Opera zcela zdarma!

Opera 8.50, nejlepší a nejrychlejší prohlížeč současnosti, je od včerejšího dne zcela zdarma!

Krok Opera software se dal snadno předpokládat, když před několika týdny byla možnost stáhnutí registračního klíče zadarmo. To už byla jistá předzvěst velkého marketingového kroku produktu.

Ve staženém prohlížeči již nenajdete žádné reklamy. Placená samozřejmě zůstává profesionální podpora.

Opera je v současnosti balík, který zahrnuje výborný prohlížeč internetových stránek, emailový klient, RSS čtečku, IRC a mnoho dalšího užitečného softwaru pro efektivní práci s internetem.

Opera software udělala poslední a nejvýraznější krok k prosazení svého vynikajícího produktu.

DMOZ - fenomén mezi katalogy

Katalogy jako je Seznam, Centrum nebo Atlas není nutné představovat. Jsou komerční, reklama na internetu jim přináší nemalé peníze a zaměstnanci jsou jistě dobře placeni. Podívejme se ale na zcela jiný katalog. Katalog, který nemá ani jednu z předešlých vlastností. Skrývá se pod magicky znějícím názvem DMOZ.

Náhled obrázku: Dmoziláček :)

Katalog DMOZ je mezinárodní katalog, na kterém pracují dobrovolníci z řad převážně profesionálů v dané oblasti, což zajišťuje velmi vysokou úroveň zatříděných odkazů. Jde o práci neplacenou a věnujeme se v ní ve svém volném čase. DMOZ je neziskový projekt. Tím se odlišuje od většiny katalogů a staví ho do pozice významného zdroje informací o internetových stránkách, který je neúplatný a odkaz, který se v něm vyskytne, je tedy skutečně kvalitní.

Pro nás je jistě nejdůležitější sekce World: Česky, kde najdeme pouze stránky psané česky.

Jak se dostat do DMOZ

Zařadit své stránky do katalogu není těžké. Vyberte si kategorii kam chcete své stránky zatřídit, klikněte na odkaz "navrhnout URL" a vyplňte formulář, který se vám zobrazí. Bohužel vás hned musím zklamat, protože interval mezi vyplněním formuláře a objevením se v katalogu je dlouhý až měsíce. Na vině je velmi velký nedostatek editorů v české části.

Jistě se vám bude hodit pár rad pro ušetření práce editorům a následně rychlé zobrazení v DMOZ:

  • vyplňte správně titulek - nejlépe název webu
  • vyplňte správně popisek odkazu - musí být výstižný, nepoužívejte slova "super, nejlepší" apod; snažte se o co nejpřesnější popis
  • vyberte přesně kategorii, kam chcete stránky umístit

Chci se stát editorem

Stát se editorem může každý, kdo si vybere kategorii, která ho zajímá, klikne na odkaz "stát se editorem" a poctivě a detailně vyplní přihlašovací formulář. Do několika dnů by měl být schválen. Po schválení se dostanete do pokročilého rozhraní pro editaci kategorie, kde přidávané odkazy editujete a rozhodujete o jejich schválení.

Podílet se na tomto velmi rozsáhlém projektu je zajímavá práce, při které se seznámíte s mnoha zajímavými lidmi a získáte mnoho nových poznatků z vašeho oboru. Za pocit, že budujete největší katalog internetových stránek na internetu, to jistě stojí.

Další informace

Na závěr bych vás rád odkázal na podrobné stránky o DMOZ jednoho z hlavních propagátorů DMOZ u nás - Pavla Bokra. Doporučuji české informační stránky o DMOZ navštívit a poté již zbývá samotná registrace mezi editory a následné budování největšího katalogu internetových stránek na světě...

Lorem Ipsum

Každý webmaster se jistě setkal se směsicí zdánlivě bezvýznamných slov Lorem Ipsum. O co se jedná?

Při návrhu webových stránek je velmi dobré pracovat s hotovým textem. Vidíte jeho formátování, výsledný vzhled stránky apod. Lorem Ipsum je přesně ten text pro vás. Zdánlivě nesrozumitelný textový "balast", kterým vytvářenou stránku zaplníte a následně se můžete soustředit pouze na vzhled.

Článek na Živě.cz hezky popisuje i vývoj tohoto "pseudojazyka". Víte, že první ukázka Lorem Ipsum se objevila již v roce 1500, kdy jej poprvé použil neznámý tiskař? Za zmínku jistě stojí i to, že věty z textu Lorem Ipsum jsou z jedné Cicerovi knihy, kterou napsal již v roce 45 př.n.l.

Je jistě zajímavé, že text, který je již přes několik staletí starý, se do většího povědomí dostane až díky počítačům v posledních letech.

Lorem Ipsum...

Gopher - to už si nepamatujete

Skvělý článek Historie českého internetu: Gopher je povinný pro každého milovníka historie počítačů.

V článku naleznete nejen to, jak Gopher fungoval, ale i odkazy na funkční Gopher služby.

TCO

Zkratku TCO dnes můžete najít na mnoha místech. Těm, kteří zkratku TCO slyší poprvně, doporučuji článek Víte, co je TCO?

Já si jen dovolím citaci:

Pod zkratkou TCO se nejčastěji ukrývá Total Cost of Ownership a do češtiny je tato zkratka překládána jako celkové náklady (na) vlastnictví. Zjednodušeně řečeno zahrnuje veškeré náklady, které musí provozovatel systému (ponechejme nyní chvíli stranou, že za určitých okolností nemusí být provozovatel a uživatel totéž) vynaložit. Důležité je uvědomit, si, že zde nejsou zahrnuty jen pořizovací náklady, ale také náklady na administraci, údržbu a opravy, školení, inovace apod. Celkové náklady na vlastnictví vlastně zahrnují všechny náklady vyžádané v průběhu celé životnosti provozovaného systému.

Elektronické obchody se vyplácí

Na článek Prázdniny zvýšily prodej na českém internetu nelze neodkázat.

V článku najdete informace o prodeji v síti internetových obchodů Internet Mall za měsíc červen letošního roku. Vybírám nejzajímavější informace:

  • přijato 13 865 objednávek na zboží
  • celková hodnota objednávek 115 milionů Kč včetně DPH
  • dvojnásobný růst počtu objednácek ve srovnání se stejným obdobím loňského roku
  • dvojnásobný růst obratu ve srovnání se stejným obdobím loňského roku

Internet Mall je skvělým důkazem toho, že elektronické obchody (e-shopy) na internetu dnes tvoří nemalou část zisků prodejců. Jestliže ještě svůj elektronický obchod na internetu nemáte, zbytečně přicházíte o zákazníky. Budoucnost nakupování spočívá na Internetu.

0 1 2