Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Google.cz vlastní Google!

Ve světě vyhledávačů se čas od času objeví událost, která může mít na internetový byznys velký dopad. Naposledy se tak stalo 10. srpna 2006, kdy doménu google.cz získal nový vlastník - Google Inc.

DNS záznamy sice stále směřují na současného spekulanta, kterým je Tomáš Schel, nicméně očekávám, že během několika měsíců dojde ke spuštění české mutace Googlu. Google.com tak bude moci sloužit na globální vyhledávání podobně, jako je tomu u většiny zemí, kde má Google svoji mutaci.

Drtivou jedničkou na poli vyhledávačů je dnes Seznam.cz s podílem cca 50%. Google se držel s podílem cca 30% na druhém místě. Koupí domény google.cz se podíly do budoucna mohou trochu změnit. Čeští uživatelé jsou na doménu .cz zvyklí. Na druhou stranu je třeba dodat, že pozice Seznamu je zde maximálně zakořeněná - vlastní emailové služby, komunitní servery či zpravodajské magazíny. Společnost Google dokonce nemá u nás ani regionální pobočku, která by se mohla starat o propagaci svého vyhledávače (možná právě kvůli silné pozici Seznamu).

Všechno nejlepší IBM PC

Dnes je tomu právě 25 let, kdy spatřil světlo světa první počítač IBM PC.

IBM 5150

12. srpna 1981 byl oficiálně představen první počítač IBM 5150. Uvedení ale ani zdaleka neodpovídalo tomu, že na dalších 25 let tyto počítače zaplaví trh - obrovský úspěch nikdo neočekával. Jádro Intel 8088 tepalo na frekvenci 4,77 MHz, do počítače bylo možné nainstalovat 16 až 256 KB paměti RAM. Na uživatele čekal jednoduchý operační systém IBM PC DOS (Disk Operating System) od neznámé firmy Microsoft.

Hlavní využití nacházel počítač IBM 5150 v kancelářích. Velké firmy využily možnost napojení na sálové počítače jako terminál, do domácností se dostal o několik měsíců později.

(Zdroj: 25 let počítačů IBM PC)

Bitva na Google Maps

Google Maps našly využití v mnoha oblastech. Řeč přišla i na zábavu a tak si můžete zahrát na dobyvatele ve strategii, která Google Maps využívá. Endgame on Google Maps, jak se hra jmenuje, vám umožní spočinout v čele státu a se svojí armádou se vydáváte dobývat okolní země. Zatím je vše ve stádiu beta (jak to tak u produktů co mají něco společného s Googlem bývá), nicméně normální hru proti až 25 hráčům si už zahrajete. Autoři slibují nové funkce v nejbližší době.

Endgame on Google Maps

AMD kupuje ATI

Počítačový gigant AMD dnes vydal tiskovou zprávu, kde potvrzuje akvizici společnosti ATI.

Od spojení firem si AMD slibuje nové technologie, inovace a rozšíření podílu na trhu. "ATI sdílí naše nadšení a doplňuje naše hlavní cíle: vedoucí hráč na trhu a orientace na zákazníka," řekl předseda AMD a CEO Hector Ruiz. Již dnes se spekuluje o velmi výrazné podpoře nadcházejícího operačního systému Windows Vista a nových produktech v oblasti grafických karet a čipů.

Celá transakce vyšla AMD na 5,4 mld USD.

(Zdroj: Tisková zpráva)

Miranda opět nefunguje

America OnLine, tvůrce ICQ, se snaží uživatelům alternativních klientů otravovat život jak to jen jde. Není to ani půl roku, kdy jste se nemohli ani přihlásit, dnes se stejná situace opakuje znovu.

Takže aktualizovanou verzi stahujte z oficiálních stránek. Soubor ICQ.dll rozbalte a nahraďte jim původní verzi v adresáři plugins. Rozhodně nazapomeňte zálohovat celý adresář Mirandy, protože se objevily informace, že několika uživatelům po tomto updatu Miranda nenaběhla vůbec, či se ztratili kontakty!

Pokud Vám dělá přihlášení stále problémy, zkontrolujte, zda v panelu Miranda -> Možnosti -> Sítě -> ICQ máte vypnutou volbu zabezpečené MD5 přihlášení.

Virus speciálně pro MacOS X

Počítače Apple se musí vypořádávat s novým problémem - virem, který byl navrhnut speciálně pro prostředí operačního systému MacOS X.

Více informací si můžete přečíst v článku Mac OS X worms found, a first for operating system.

Vyhledávání v Opeře

V článku Opera - přecházíme na nejlepší prohlížeč jsme provedli základní instalaci a konfiguraci Opery a převedli jsme oblíbené položky z konkurenčních prohlížečů. Dneska se již podíváme na trochu zajímavější vlastnost a to konkrétně na konfiguraci vyhledávání pomocí souboru search.ini.

Opera má (jako dnes již každý pokročilý prohlížeč) vlastnost, která umožňuje snadné vyhledávání na internetu pomocí speciálních zkratek, které se zapisují do adresního řádku. V praxi to funguje například tak, že pokud do adresního řádku napíšete g slovo, dojde ke spuštění vyhledávání ve vyhledávači Google.

Právě soubor search.ini slouží k definici těchto zkratek. Sám používám zkratky pro převod z češtiny do angličtiny (ca slovo), přímé vyhledávání v PHP manuálu (php hledaná_funkce) apod.

Upravený soubor search.ini si stáhněte; k provedení změn stačí, aby jste jím nahradili původní soubor. Ten najdete buď v adresáři s instalací Opery (standardně C:\Program Files\Opera\) nebo v adresáři s profilama (C:\Documents and Settings\vase_jmeno\Data aplikací\Opera\Opera\profile\)

V následující tabulce naleznete seznam zkratek, které můžete s upraveným search.ini používat.

ZkratkaVýznam
gGoogle.com
jJyxo.cz
sSeznam.cz
cCentrum.cz
ansAnswers.com (encyklopedie)
mwMerriam-Webster (významový slovník)
caPřeklad z CJ do AJ
cnPřeklad z CJ do NJ
acPřeklad z AJ do CJ
ncPřeklad z NJ do CJ
sqlManuál MySQL
phpManuál PHP
topToplist.cz
jpwVyhledávání na jakpsatweb.cz

PageRank a Zlaté stránky v Opeře

Widgets jsou pokročilou technologií založenou na AJAXu, která přidává do Opery 9 možnost tvorby užitečných pomůcek. Několik dní po uvedení jich můžeme najít desítky. Za pozornost rozhodně stojí dvoje - první zobrazuje Google Toolbar PageRank a ta druhá umožňuje používat české Zlaté stránky.

Widget Google PageRank umožňuje pohodlně z prostředí Opery zjistit Google Toolbar PageRank aktuálně otevřené stránky. Možnost zjištění Google Toolbar Pageranku je asi úplně poslední věcí, která Opeře chyběla ve srovnání s konkurenčním Internet Explorerer a Firefoxem.

Widget Google PageRank

Druhým užitečným widgetem může být Czech yellow pages search form, který neslouží k ničemu jinému, než je vyhledání telefonního čísla v databázi českých Zlatých stránek. Užitečné.

Widget Czech yellow pages search form

Pokud používáte Operu verze 9, po kliknutí na odkazy se oba widgety automaticky nainstalují.

Opera je s přehledem nejdokonalejší prohlížeč současnosti. Poslední stabilní verze nese označení 8.51. Ovšem existuje i novější verze 9.0TP2. Technology Preview slouží pouze pro testování a není určeno normálním uživatelům. Právě widgets jsou jedny z nejočekávanějších novinek v ostré "devítce".

Miranda a Trillian update

ICQ v pozdních hodinách změnilo specifikace svého protokolu. Následkem toho odvození klienti (Miranda, Trillian), kteří tento protokol využívají, od večerních hodin nefungují správně.

Naštěstí tvůrci Mirandy zareagovali velmi rychle. K dispozici je již ke stažení knihovna ICQ.dll, kterou nahraďte původní soubor ve vaší instalaci.

Update pro Trillian již také existuje.

Opera - přecházíme na nejlepší prohlížeč

V následujících několika článcích bych se rád zastavil nad možností konfigurace nejšpičkového současného prohlížeče od úplných základů instalace, až po vytvoření robustní platformy na testování webů. Řeč bude samozřejmě o Opeře.

V současné době mají hlavní zastoupení na trhu prohlížeče Microsoft Internet Explorer, Firefox (Mozilla) a Opera. Běžný uživatel internetu často neví, jaký prohlížeč si vybrat. Prohlížeč musí být stabilní, rychlý a bezpečný. Podpora standartů W3C je samozřejmostí. Dále bychom chtěli, aby obsahoval RSS čtečku, IRC a emailového klienta, myší gesta, hlasové ovládání či podporu rozšiřujících modulů. Pro vývojáře jsou důležité nástroje na ladění internetových stránek. Hračičkové zase ocení možnost customizace pomocí skinů. Důležitá je také cena - proč troškařit, prohlížeč chceme zdarma. A právě Opera splňuje tyto vlastnosti do puntíku.

Začínáme instalací

Instalační proceduru má Opera řešenou velice jednoduše. Poslední stabilní verze nese označení 8.51, kterou můžete stáhnout z oficiálních stránek společně s češtinou. Spusťte instalační soubor a Operu podle pokynů nainstalujte. Přejmenujte soubor ouw851_cs.lng.txt na czech.lng a překopírujte ho do adresáře s nainstalovanou Operou. Nyní Operu spusťte. Na dotaz, zda chcete Operu použít jako základní prohlížeč, odpovězte kladně - jiný prohlížeč už stejně potřebovat nebudete. Pomocí klávesové zkratky Ctrl+F12 se dostanete do nastavení prohlížeče. Hned na první záložce tohoto okna naleznete nabídku Language, ze které vyberte Czech[cs]. Nyní již můžete pohodlně komunikovat v rodném jazyce.

Výběr jazyka

Import nastavení

První věc, která usnadní přechod na nový prohlížeč, je import oblíbených položek z dříve používaných prohlížečů pomocí položky v hlavním menu Soubor | Import a export. K dipozici je možnost importovat bookmarky ze všech dnes rozšířených prohlížečů - Internet Explorer, Firefox, Netscape a nechybí ani linuxový Konqueror. Pokud chcete využívat pro příjem a odesílání pošty vestavěný emailový klient, můžete provést import pomocí dialogového okna, které vyvoláte pomocí Soubor | Import a export | Importovat poštu. V tomto případě máte možnost přenést emaily z Eudory, Netscapu, Thunderbirdu, Outlook Expressu či dřívějších verzí Opery.

Import z emailových klientů

Domovská stránka

Osobně je nastavení domovské stránky první věcí, kterou v každém testovaném prohlížeči provedu. Pomocí Ctrl+F12 se opět dostaneme do nastavení, kde na kartě Základní údaje můžeme změnit i domovskou stránku. Doporučuji použít řetězec about:blank, který způsobí, že domovskou stránku bude tvořit pouze prázdná bílá stránka, což mi přijde nejrychlejší.

První článek věnuju těm, kteří o novém prohlížeči slyší uplně poprvé a teprve se s ním seznamují. Od dalšího dílu vám již začnu ukazovat některé zajímavější vlastnosti Opery a možných rozšíření.

0 1 2