Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

Interval.cz přechází na Cool URIs

Magazín Interval.cz patrně zavádí tzv. Cool URIs, často překládáná jako "hezká URL".

Při procházení internetem jsem si všiml příspěvku do nějaké diskuse od Viléma Málka, šéfredaktora magazínu, jak odkazuje na jistý článek na Interval.cz. Na tom by nebylo nic zvláštního, kdyby odkaz nebyl ve tvaru http://interval.cz/clanky/elektronicka-sluzba-a-dan-z-pridane-hodnoty-dph/. Původně měl článek adresu http://interval.cz/clanek.asp?article=3352. Cool URIs funguje patrně na všech článcích magazínu, zkoušel jsem třeba jeden z mých starších článků http://interval.cz/clanky/php-pro-pokrocile-znovu-tridy-a-objekty/.

Z hlavní stránky se ale zatim dostanete pouze na variantu s parametrem. Z toho se domnívám, že nasazení Cool URIs se na Intervalu.cz teprve připravuje a oficiálně dojde k převodu v nejbližší době.

Co jsou Cool URIs

Cool URIs je možnost, jak

  1. zpřehlednit adresu stránky (přístupnost a použitelnost)
  2. dostat do ní vhodná klíčová slova (SEO)

V praxi to znamená, že místo adresy typu http://www.example.com/index.php?p=945&cat=20subcat=104 má Vaše stránka adresu např. http://www.example.com/muj-prvni-clanek/. Lépe se to diktuje po telefonu, při uvádění odkazu je hned poznat o čem odkaz je (přesně jako v případě příspěvku od Viléma Málka) a jistě uznáte, že adresa vypadá lépe. Rozhodně pádný argument pro hezká url je přítomnost klíčových slov. Vyhledávače dávají klíčovým slovům v URL znatelnou váhu, což zlepší (někdy i znatelně) pozice ve vyhledávačích.

S převodem na Cool URIs nastává na webu mnoho problémů. Musí dojít k přesměrování ze staré verze adresy na novou, aby nevznikali duplicity. Dále se například musí předělat struktura databáze. U nevhodně naprogramovaných internetových aplikací je převod na Cool URIs velmi obtížný. Zlepšené pozice ve vyhledávačích a lepší přístupnost ale v každém případě náklady na Cool URIs vynahradí.

Vybírejte kvalitní SEO

SEO specialista Matt Cutts dnes informuje o SEO podvodech pro vyhledávače na webu německé automobilky BMW. SEO konzultanti, kteří se o SEO na tomto webu starali, úmyslně klamali vyhledávače skrytým textem. Google následkem toho špatně a podvodně naoptimalizované stránky "potrestal" vymazáním ze své databáze. Stránky se již neobjevují ve výsledcích vyhledávání, rapidně klesla návštěvnost a samozřejmě i zisky.

Další důkaz toho, že správný výběr SEO konzultantů by neměl být podmíněn tím, jak je ta která firma zabývající se SEO (optimalizací pro vyhledávače) velká či známá. Automobilka BMW jistě najala velkou a známou firmu, o které si myslela že bude špičková (jednalo se o BBDO InterOne GmbH). Opak je pravdou. Místo aby se pozice ve vyhledávačích zlepšily, stránky zmizely z vyhledávání úplně.

Naštěstí se nemusíte bát, že všichni SEO konzultanti se snaží podvádět. Ti skutečně dobří, místo aby vaši návštěvnost snížili špatným SEO, návštěvnost mnohonásobně zvýší (třeba i o 800%) a dostanou Vás na první místa ve vyhledávačích (klidně i z několika desítek milionů výsledků). Jen musíte na ty kvalitní narazit.

Aktualizace: doména bmw.de byla po několika dnech opět navrácena do výsledků vyhledávání a zbytečně si BMW udělala na internetu nemalou ostudu. Kauza vyvolala značný zájem internetových médií a dokázala, že SEO se musí dělat s čistotou a ani velké firmy nesmí ve vyhledávačích používat nekalé SEO techniky.

Google Analytics s českými vyhledávači

Pokud chcete v Google Analytics zjišťovat klíčová slova v českých vyhledávačích, upravte si kód takto:

<script src="http://www.google-analytics.com/urchin.js" type="text/javascript"></script>
<script type="text/javascript">
_uacct = "UA-61590-4";
var len = _uOsr.length;
_uOsr[len]="seznam.cz"; _uOkw[len]="w";
_uOsr[len+1]="centrum.cz"; _uOkw[len+1]="q";
_uOsr[len+2]="jyxo.cz"; _uOkw[len+2]="s";
_uOsr[len+3]="atlas.cz"; _uOkw[len+3]="q";
_uOsr[len+4]="zoohoo.cz"; _uOkw[len+4]="q";
_uOsr[len+5]="tiscali.cz"; _uOkw[len+5]="query";
_uOsr[len+7]="volny.cz"; _uOkw[len+7]="search";
urchinTracker();
</script>

Špičkové SEO

Špičkové SEO (neboli optimalizace pro vyhledávače) je v České republice spíše výjimkou. "SEO konzultanti" u nás jsou většinou děti, které pod zkratkou SEO vidí pouze validní XHTML kód a klíčová slova v titulku. O skutečném principu SEO a stavbě a fungování vyhledávačů neví prakticky nic.

Špičkové SEO

Pojmy jako např. markovské řetězce jako statistický model náhodného uživatele webu, či že samotný Pagerank je de facto vlastní vektor matice indexovaných stránek, to je pro většinu tzv "SEO konzultantů" velká neznámá. Nemají prostě na to dostatečné vzdělání. Chlubí se prvními místy z maximálně několika tisíc výsledků a přitom netuší, že SEO je matematika a statistika. Je tedy jasné, proč každý programátor v Googlu je podroben pečlivému přijímacímu pohovoru z obecné matematiky.

Většina firem zabývající se SEO u nás je ráda za první místa z desítek tisíc výsledků. Ty nejlepší jsou mezi prvními ve stovkách. V jednotkách milionů už se udrží jen ty skutečně SEO top.

Jakou radost mi dneska udělal vyhledávač Google, když můj web Dějepis.info umístil na výraz historie v celosvětovém hledání na druhé místo z neuvěřitelných 59 300 000 stránek! K tomu není myslím co dodat :) Pokud nějaká firma zabývající se SEO (optimalizací stránek pro vyhledávače) či SEO konzultant v ČR má nějakou lepší pozici, budu rád, pokud ji v komentáři pod tímto článkem sdělí.

Někteří SEO konzultanti možná navrhnou, že tato pozice je k ničemu, když nevydělává. Ale ona vydělává - nepřímo. Každá firma přece vidí, že toto je skutečně špičkové SEO a má tedy jistotu, že případnou zakázku do rukou skutečných SEO odborníků může v klidu svěřit. A tato zakázka vám již díky špičkovému SEO poté začne pod našima rukama vydělávat přímo...

Google Hacking Database

Vyhledávač Google při své pouti webem indexuje kde co. Mezi miliardami stránek se ovšem najdou i někdy velmi citlivé informace jako např. soubory s hesly, dají se vylistovat stránky běžící na serverech s neošetřenými chybami apod.

Známý odborník na bezpečnost Johnny Long (v současnosti např. pracuje v Computer Sciences Corporation) na svém webu shromažďuje snad největší studnici google hackingu. V sekci Google Hacking Database naleznete stovky možných "triků", jak pomocí vyhledávače (nejen) Google získat zajímavá data "nezabezpečených" stránek.

Předem podotýkám, že uvedené materiály jsou neocenitelné pro studijní účely. Každý webmaster, programátor internetových aplikací a správce serveru by si měl celý web důkladně prostudovat a zkontrolovat si, zda některá choulostivá data na jeho webu nemohou být googlem indexovatelná.

Nový katalog firem - 3klik.cz

V Čechách se objevil nový katalog, kam můžete zdarma umístit odkaz na svoji firmu - 3klik.cz.

Z hlediska SEO sice nemá příliš velký význam, ale co kdyby vás někdo hledal zrovna tu, že? :)

(via e-komerce.cz)

K čemu linkbuilding když jsem první?

Jeden můj klient měl relitivně dobře optimalizovaný web, jen měl hrozně malý Google Toolbar PageRank. Řekl jsem, že linkbuilding (budování zpětných odkazů) by mu pomohlo v mnoha pozicích. On na to, že už první je...

Skutečně, byl první v Googlu na jedno klíčové slovo, které se týkalo předmětu jeho podnikání. Na jedno. Já věděl, že může být na mnohem více slov bez toho, abych udělal sebemenší úpravu jeho webu. Stačil k tomu linkbuilding, neboli budování zpětných odkazů.

Během dvou měsíců obsadil další první místa ve vyhledávačích a návštěvnost po dvou měsících stoupla o 75%. Ptáte se jak je to možné, když jsem neprovedl jedinou úpravu jeho webu? Linkbuilding je příčinou zvýšení Google PageRanku, a to má výrazný vliv na pozice. Stačí tedy stále budovat zpětné odkazy na váš web a stále budete ve výsledcích výš a výš na stále více frází.

Linkbuilding - ukázka

Uveďme si pro ilustraci strukturu jednoho webu, abychom viděli, jak má Google PageRank vliv na pozice. Představme si web, který má pět podstran, každá strana se zaobírá tématy A až E. Úvodní strana všechna témata shrnuje a odkazuje na všechny podstrany. Hlavní strana se navíc zaobírá tématem X. A i když jsem první na výraz X, je jistě dobré, když budu první na výrazy A až E. Vytvořím tedy zpětný odkaz na stranu X. Google PageRank stoupne, ale na výraz X jsem už první. Jenže - stoupne Google PageRank i ostatních podstran a já začnu stoupat ve výsledcích i na výrazy A až E.

Kdy již budování zpětných odkazů nemá cenu?

A kde je pomyslný strop , kdy linkbuilding již nemá cenu? Tehdy, až budete první na všechna slova, která lidé vyhledávají. Je tedy jasné, že linkbuilding, neboli budování zpětných odkazů, pomáhá webu pořád.

Google Sitemaps - skutečná spása?

Google před několika dny spustil betaverzi svého nového nástroje pro webmastery, Google Sitemaps.

Hlavním účelem Google Sitemaps je vytvoření XML dokumentu, kde Google nalezne seznam stránek na vašem webu s informacemi o pravidelnosti aktualizace a důležitosti jednotlivých stránek.

Já ale z Google Sitemaps nijak zvláště nadšený rozhodně nejsem. Google Sitemaps považuji pouze za další snahu Googlu přenést část své práce na bedra programátorů. Připadá mi to podobné, jako když před několika měsíci začal brát v úvahu atribut rel='nofollow' kvůli "zamezení spamování odkazy".

V dohledné době stejně dojde ke spamování takto vytvořených sitemaps a Google bude muset chtě nechtě těmto souborům přiřadit stále menší a menší váhu.

Pokud máte navíc dobře vytvořený a indexovaný web, žádné Google Sitemaps nepotřebujete. Google začíná stále více opouštět heslo "Co je dobré pro uživatele, je dobré i pro vyhledávače" a drží se hesla "Co je dobré pro mě, je dobré pro všechny."

Obávám se, že zanedlouho přijde doba, kdy Google bude chtít i po webmasterech, aby část crawlování a indexování přenechali na svých serverech výměnou za "kvalitnější výsledky".

Odkazy

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) v praxi - zvýšení návštěvnosti o 800%!

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je bezvadná věc, která mrtvý web doslova probudí k životu. Ukážu vám příklad nekomerčního webu, kterému jsem optimalizací pro vyhledávače zvýšil meziroční návštěvnost o 800%.

Dějepis.info je můj soukromý, de facto neziskový projekt. Před rokem se jeho návštěvnost pohybovala v řádu desítek, když přesáhla 150 návštěvníků za den, byl jsem velmi rád. Nyní se podívejte na graf z dneška. Ty velké čáry jsou návštěvnost k dnešku, zelená je dnešek a po ní je návštěvnost před rokem. Nyní je zhruba osmkrát větší.

Náhled obrázku: Dějepis.info - návštěvy

Projekt sice základy optimalizace pro vyhledávače měl už od začátku. Důležitá ale nejsou pouze první místa ve vyhledávačích. Důležité je to, abych byl na prvních místech ve vyhledávačích na slova, která jsou vyhledávaná. Udělal jsem si proto jednoduchý statistický systém vyhledávanosti slov ve vyhledávacím systému webu, který mě tato slova celkem lehce prozradil. Byl jsem překvapen tím, že lidé hledali výrazy, které vůbec na webu nemám. Tak jsem již pouze optimalizoval některé články na takto získaná slova, ostatních článků jsem si nevšímal. Výsledky jsou během roku zajímavé. Návštěvnost se zvětšila o 800%, počty shlédnutých stránek se samozřejmě zvětšily také.

Náhled obrázku: Dějepis.info - zhlédnutí

Optimalizace pro vyhledávače (SEO) je skutečně živá voda pro zvýšení návštěvnosti webu. Cílem ale není jen zvýšení návštěvnosti. Cílem je přivedení přesně těch klientů, kteří hledají to, co nabízíte. V případě mého webu se jednalo jen o referáty z dějepisu. Co ale kdybych nabízel třeba pračky, televizory či letenky? Zvýšení prodeje o 800% jistě stojí za zvážení investice do kvalitní optimalizace pro vyhledávače (SEO) svého webu...

Google Toolbar PageRank Update

Dneska se mi změnil Toolbar PageRank většiny webů, které sleduji.

Divím se, že zatím nikdo o tom nepsal, je možné, že se nic nestalo. Většina webů mi stoupla, některé bohužel klesly. Důležité ale je to, že update byl vidět na velkém množství webů, vypadá to, že PageRank byl skutečně změněn.

Nesmíme ale zapomínat, že Toolbar PageRank je už dlouhou dobu spíše pro zábavu několika webmasterům, a rozhodně nejde brát za bernou minci.

Změnil se na vašich webech Toolbar PageRank také?