Hlavní strana | Wap | Rss | Kontakt | PetrHeller.info

PPC na Seznamu v pravém sloupci!

Když před měsícem Seznam spouštěl svůj PPC reklamní systém, hlavní kritika směřovala na pozici umístění reklamy, která byla na druhé straně vyhledávání pod přirozenými výsledky. Během pár dní došlo k zobrazování i na první straně. Dnes jsem si ale všiml placených PPC odkazů v pravém sloupci! Pozici jsem viděl v Opeře, ovšem když jsem ten samý výraz zkoušel hledat v Internet Exploreru, nic se nezobrazilo (Aktualizace po pěti minutách: už ano). Takže patrně dochází pořád k nějakému testování.

PPC reklama se zobrazuje v pravém sloupci patrně tam, kde není k dispozici žádná jiná předplacená pozice.

Jak vítězit v PPC

I když to vypadá, že trh s PPC je stále více zaplněn a udělat efektivní a levnou PPC kampaň je obtížnější, existují základní pravidla, které by měli inzerenti dodržovat a úspěšně vítězit nad konkurencí.

Tři zajímavé postřehy shrnuje Asad Haroon v článku Fighting Keyword Inflation:

  • maximálně používat "Long tail", neboli "Dlouhý ocas" - tip, kdy se snažíte zacílit na málo hledané fráze, kterých ale najdete stovky
  • nepoužívat jen jeden PPC systém, ale rozpočet rozdělit i mezi menší systémy PPC reklamy
  • maximální cílenost kampaní na lokalitu, jazyk, ale i např. vhodně rozvrhnout kampaň do jednotlivých částí dne

V dalším článku How to Create An Effective Paid Search Campaign si můžete přečíst několik zajímavých informací o vyhledávání a PPC reklamě.

Adwords hledí na kvalitu landing page

Na weblogu Inside Adwords se dnes objevil spot Landing page quality update, jehož obsahem jsou velmi zajímavé informace hovořící o hodnocení tzv. landing page, neboli stránky, která se zobrazí po kliknutí na reklamní inzerát.

Co to v praxi znamená? Do dnešní doby byla pozice inzerátu vypočítávána převážně ze součinu počtu kliknutí (tzv. CTR) a nabídnuté ceny. To se nyní razantně mění, neboť do hry vstupuje i kvalita inzerované stránky. A to dost podstatně - špatným stránkám se zvedá cena za proklik! Nový způsob řazení se začínal testovat již v prosinci 2006, skutečný vliv ale začíná mít až tento týden.

Nejen inzerenti ale pocítí vliv nového algoritmu. Vrásky na čele přinese i mnoha webmasterům, kteří těžili ze systému Google Adsense. Google hodnotí kvalitu stránky, kde je inzerát Adsense umístěn a pokud stránka není kvalitní, klesá provize webmasterovi. Má to být ochrana proti tzv. made for AdSense stránkám, které neslouží k ničemu jinému, než k pouhému zobrazování reklamy Adsense.

Jak ale udělat stránky, které Google vyhodnotí jako kvalitní? Google algoritmy hodnotící kvalitu stránek používá již od svého spuštění a podle nich třídí výsledky. Kvalitní stránky jsou na prvních pozicích. Pokud tedy znáte podrobně problematiku optimalizace pro vyhledávače (SEO) a vhodně ji aplikujete na svých stránkách, budete ve výsledku platit i méně za PPC kampaně. Znamená to tedy, že SEO již nepomáhá pouze v přirozených výsledcích, ale začíná hrát významnou roli i v PPC kampaních. Více na ClickZ.

Do budoucna jen skutečně velmi dobře udělané weby budou nejen těžit z dobrých pozic ve vyhledávačích, ale i méně zaplatí za PPC kampaně a v neposlední řadě majitelé takto kvalitních stránek dostanou větší provize z reklamy na svých stránkách.

Sklik - největší PPC událost roku

Nový PPC reklamní systém Sklik.cz, který zavádí na četná přání inzerentů náš největší portál Seznam.cz, byl dnes oficiálně spuštěn pro veřejné testování. Pokud znáte reklamní systém AdWords od Google, budete se v Skliku cítit jako doma, ovládání a základní vlastnosti systému jsou totiž velmi podobné.

Inzeráty se zatím objevují na druhé a každé další stránce výsledků zcela dole pod přirozenými výsledky, očekávám ale, že se stav do budoucna jistě změní. Zatím můžete vidět hlavně reklamy inzerentů, kteří byli pozváni do neveřejného testování již dříve - internetové obchody Internet Mall, cestovní agentura Invia či některé další známé obchody.

Platby probíhají přes Peněženku, minimálni cena za proklik (CPC) je u Skliku nastavena na slušných 20 haléřů. Inzeráty se zobrazují podle standartního modelu známého z Adwords - pozice tedy záleží na míře prokliků (CTR) a nabídnuté maximální ceny. Seznam má určitě tu výhodu, že je schopen inzeráty nabídnout mnohem většímu okruhu lidí s trochu jiným profilem než Adwords. Optimalizace kampaní pro maximální návratnost investic (ROI) z PPC kampaní je tedy minimálně stejně důležitá pro Sklik jako u Adwords.

Sklik vyvinula společnost Jyxo s.r.o, provozovatel známého vyhledávače Jyxo.cz a technický partner Seznam.cz.

Centrum a PPC? AdFox!

Vyhledávač Centrum.cz vstupuje do několik let fungujícího reklamního modelu zvaného PPC (Pay Per Click).

Systém se jmenuje AdFox a vyvíjí ho NetCentrum s.r.o, tedy firma, která vlastní druhý nejpoužívanější vyhledávač u nás Centrum.cz. PPC reklamní systém AdFox jistě bude zajímavý i pro mnoho vlastníků internetových stránek, protože umožňuje se jednodušše zapojit do partnerského programu a nechat tak svoje stránky vydělávat.

Ceny pro inzerenta začínají na pěti korunách, partner při této ceně dostane korunu jednu.

Nevíte co je PPC?

Pro ty co neví o co se jedná, vězte, že PPC je systém platby za reklamu, kde inzerent platí pouze za skutečné kliknutí na reklamu. Platí tedy de facto za skutečného návštěvníka stránek. Nejznámějším představitelem modelu PPC je Google AdWords, u nás najdeme například eTarget. České vyhledávače se PPC zatím vyhýbaly, proto je krok Centra přinejmenším pozoruhodný a uvidíme, jestli výhod PPC využijí i další české vyhledávače (současný stav s reklamou na internetu spěje k tomu, že dřív nebo později budou muset).

Doplnění: hezké srovnání AdFox a AdWords naleznete v článku Dušana Janovského: První dojmy z AdFox.

Coca-Cola je nejcennější značka

Značka Coca-Cola zůstává nejcennější značkou na světe. Informuje o tom agentura Interband.

Značka Coca-cola je nyní odhadována na 67,5 miliardy dolarů. V článku na Novinkách.cz se dozvíte i ceny dalších značek. Druhý je Microsoft s cenou 60 miliard dolarů. Na třetím místě se umístila značka IBM s 53,4 miliardami dolarů.

První neamerická firma se umístila až na šestém místě. Je jí Nokia s cenou "pouhých" 26,5 miliard. U ní je jistě zajímavé, že se zlepšila z osmé pozice, kterou držela v roce 2004 na šestou příčku dnes. Další významný hráč na poli mobilních komunikací, který se v žebříčku posunul směrem nahorů, je Samsung, jehož tržní hodnota během pěti let stoupla o 138%! Nyní se umístil na dvacátém místě.

Je vidět, že mobilní technologie a komunikace mají v tomto století před sebou velkou budoucnost.